Mimarizm
Mimarizm
Etkinlikler
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Yarışmalar
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Mimarizm

Biyofilik Tasarım Yarışması'nın Birincisi PIN Architects!

mimarizm.com / 17 Temmuz 2017
AKDO’nun düzenlediği Biyofilik Mermer Bahçe Tasarım Yarışması'nda birinci seçilen PIN Architects’in tasarımı, Ağustos ayı itibariyle Silkar Plaza Showroom’unda sergilenmeye başlanacak.

AKDO’nun 40 yaş ve altındaki, Türkiye’de çalışan genç mimarlar için düzenlediği davetli yarışma organizasyonunda mermeri, mimari ve tasarım projelerine entegre eden Silkar Madencilik’in yenilikçi mermer ürünü Akdolam kullanıldı.  

Nevzat Sayın, Han Tümertekin ve Brigitte Weber’in jüri üyeliğini yaptığı Mermer Bahçe Biyofilik Tasarım Genç Mimarlar Yarışması'nda, finalist mimarların projeleri değerlendirildi. Kerem Piker Mimarlık, Super Eight Studio, PIN Architects, Melike Altınışık Architects ve DM Architects’in finale kaldığı yarışmada PIN Architects 1’inciliği ve üretim ödülünü kazandı. Emedya Design’dan, mimarlık eleştirmeni ve küratör Gökhan Karakuş ise yarışmayı ve sergiyi organize etti. 

Han Tümertekin, Nevzat Sayın ve Brigitte Weber

Yarışmada 1’inci olan PIN Architects’in projesi için jüri tarafından aşağıdaki kriterler dile getirildi: “Doğal ve yapay verilerin gerilimli bir nesne – mekân ilişkisini kuracak şekilde bir araya getirilmesiyle oluşan formun işlev ve malzeme üzerine derin düşünceyle elde edildiği anlaşılmakta. Bu yolla elde edilen “yapı” bütün duyularımızla algılayabileceğimiz bir konumda bulunmaktadır”.

PIN Architects kurucularından Salih Küçüktuna, Mert Sezer ve Tuğçe Seda Mut da biyofilik tasarım süreçlerini şöyle açıkladılar: 

Mert Sezer: “Bizi ilk harekete geçiren, bize verilen Akdolam malzemenin doğada bulunduğu ham haliyle, tüketiciye, kullanıcıya ulaştığı son hali arasındaki farkın büyüklüğü oldu. Doğada bir doku, bir kayanın parçasıyken bambaşka bir şekilde kullanıcıyla buluşmuş oluyor. Bu sebeple, malzemenin doğasına inerek, ham halde nasıl bulunur, nasıl bir yüzeydir, nasıl bir dokudur, insana neler hissettirir ve kullanıcıya ulaştığı son haliyle nasıl deneyimlenir; öncellikle bunları araştırdık.”

Tuğçe Seda Mut: “Biyofilik tasarımı, aslında biyofilik köken olarak yaşayan ve hatta cansız varlıklara karşı duyulan o sevgi ve bağlılığı, biz tasarım sürecinde formda hissettirmek adına, var olan malzemeyi tekrar yorumlayarak kişiye deneyimletmeyi amaçladık. Dolayısıyla doğadaki doku, ışık, malzeme gibi faktörler formda göz önünde bulunduruldu.”

Salih Küçüktuna: “PIN Mimarlık olarak Akdolam ürününü iki şekilde ele aldık. Birincisi malzemenin kendi doğal özellikleri, ikincisi de malzemenin aslında teknolojik olması. Akdolam ürününün teknolojik imkânlarla üretilip kullanıcıya çok farklı alanlarda sunulması bizi en çok heyecanlandıran ve motive eden özelliği oldu. Bu özellikler çerçevesinde malzemenin hem doğal özelliklerini, hem kompozit yapısını, hem de performans özelliklerini tasarım sürecine entegre ederek, nihayetinde kütlesel olarak da, mimari olarak da, taşıyıcı sistem olarak da bir meydan okumaya dönüştürürken, diğer yandan da bir kullanıcı deneyimine odaklandık. Malzemenin en önemli özelliği çok hafif ve dayanıklı bir malzeme olması. Tek bir doğal taş işlenerek, teknolojik özellikler eklenerek, kompozit bir malzemeye dönüştürülerek bambaşka bir malzeme yaratılıyor. Aslında uzun süredir biz mimarların aradığı, araştırdığı konulardan bir tanesi. Hem panel olarak kullanılabiliyor olması, hem de yüksek dayanımından dolayı bunun bir cephe malzemesine dönüşebilmesi özellikle bizim tasarımımızın ana malzemesine dönüştürdü kendisini. Malzemenin boyutsal olarak tasarımı güçlendiren özelliği ve dijital ortamlarda işlenebilir olması, PINMimarlık olarak bizim uzun süredir üzerinde çalıştığımız bir konu”. 

Yarışma Koordinatörü ve tasarımcı Gökhan Karakuş ise yarışmayla ilgili şunları söyledi:  “Biyofilik tasarımı bugünün şehir hayatının getirdiği stres, kısıtlamalar ve doğayla olan kopmalara bir önlem olarak görebiliriz. Mimarın, tasarımcının vereceği kararlarla, yaşayan ve aynı zamanda doğadan gelen ahşap, mermer gibi malzemeleri tekrar günlük hayatımıza kazandırarak, insanların doğayla doğrudan ilişki kurmalarını istedik. Şehirlerimiz, artık doğadan arındırılıyor. Beton, cam, çelik gibi malzemelerle doluyor. Tabii ki bunun getirdiği bir rahatlık var; organizasyon, düzen var. Ama insanlar doğada 40-50 bin yıldır yaşıyor. Tasarımcılar, mimarlar olarak bunu konu edinmemiz gerektiğini düşünerek Biyofilik Mermer Bahçe Tasarım Yarışmasını organize ettik.”

3 Ağustos 2017 tarihinde Biyofilik Tasarım paneli gerçekleştirilecek. Yarışmayı kazanan ve inşa edilen proje Ağustos sonuna kadar Silkar Plaza showroom’unda sergilenecek. 

Ürün hakkında daha fazla bilgi için tıklayın.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :

Bölüm Sponsorları
YEM | Facebook YEM | Twitter YEM | Linkedin