Mimarizm
Mimarizm
Etkinlikler
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Yarışmalar
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Mimarizm

5 Yeni Mimarlık Kitabı

Tuba Tellioğlu Şeren / 18 Ağustos 2017
Sosyal ve katastrofik tasarım. David Adjaye ve Dominque Perrault mimarlığı. Ve son olarak Aaron Betsky’nin kaleminden “Modernizmin Tarihi”. Mimarlık dünyasında yankı uyandıran yılın en dikkat çekici 5 yeni kitabı...

Cynthia E. Smith, By the people. Designing a better America, Cooper Hewitt, New York 2017

Cooper Hewitt tarafından yayımlanan bu üçüncü kitap; sosyal sorumluluk projeleriyle öne çıkan 60 tasarımcı profili, 9 makale ve söyleşi, 450’den fazla görselle sosyal, ekonomik ve çevresel sorunları çözmede tasarımın ne denli büyük bir rol üstlendiğinin altını çizen Smithsonian Tasarım Müzesi’nin bir dizi sergisine odaklanıyor. Kitap; çalışanların patron olduğu girişimlerden uygun fiyatlı konut üretimine, alternatif ulaşımdan peyzaj tasarımına ilham verici birçok güncel bilgi içeriyor.  

3.5 square meters: constructive responses to natural disasters, Hirmer Publishers, Tel Aviv 2017

Doğal afetler sırasında sosyal ağlarda tweet’lenmiş ya da post edilmiş hayat kurtarıcı bilgiler; felaketlerin insan psikolojisi üzerinde yarattığı etkileri, kişisel yüzleşmeleri belgeleyen çevrimiçi günlükler; geçici sığınak yapım talimatları ve ilk yardım bilgileri… Kısaca bu kitapta bireylerin ve toplulukların doğal felaketlere tepki verirken nasıl seferber oldukları konu ediliyor. Kitapta ayrıca, olağanüstü durumlarda kullanılabilecek aşağıdan yukarı yaklaşımları inceleyen ve aynı zamanda Tel Aviv Sanat Müzesi’ndeki bir serginin parçası olan bir araştırma projesine yer verilmiş. 

Peter Allison (ed.), David Adjaye, Constructed narratives, Lars Müller Publishers, Zürich 2017

David Adjaye ilk kez, son 20 yılda ortaya koyduğu çalışmaları bir araya getiriyor.  Constructed Narratives’te, projeler arasındaki çapraz etkileşimleri ele almak, yansıtmak amacıyla çalışmaların hepsi tek bir bütün olarak ele alınmış. “Umarım kitap, benim farklı mimari yaklaşımlarım arasındaki bağı açıkça ortaya koyar. Bu birbirinden farklı çalışmaların benim genel yaklaşımıma nasıl etki ettiğini gösterir” diyor Adjaye.  

Dominique Perrault, Groundscapes. Other topographies, Editions HYX, Orléans 2016

Frédéric Migayrou ile yaptığı söyleşilerin meyvesi olan kitapta Fransız mimar Dominque Perrault, mimarinin yer altı formlarıyla ilgili düşüncelerini ortaya koyuyor. Konsept başlı başına yer altında yaşamayı önermiyor ancak yerin en üst tabakası üzerinde günlük yaşamımızda kullanılan yerleri işaret ediyor. 

Aaron Betsky, Making it modern, Actar, Barselona-New York 2017

Bu yeni kitapta Aaron Betsky, mimarlık ve tasarım tarihinde modernizmin izini sürüyor: Açık ve boş alanlarla yaratılan yeni cesur dünyayı, makinenin günlük yaşama dahil olmasıyla güzellik ve terörün aynı zamanda gelişini ve tüm bunları modernist bir dünyanın inşasında yansıtma girişimlerini ele alıyor mimarlık tarihçisi.    


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :

Bölüm Sponsorları