2020 Venedik Mimarlık Bienali’nin Küratörü Hashim Sarkis Oldu

mimarizm.com / 20 Aralık 2018
17. Uluslararası Venedik Mimarlık Bienali’nin küratörü, La Biennale di Venezia Yönetim Kurulu tarafından Hashim Sarkis olarak açıklandı. İtalya'nın Veneto bölgesi başkentte iki yılda bir düzenlenen Bienal, 23 Mayıs - 29 Kasım 2020 tarihleri arasında gerçekleşecek.

Hashim Sarkis, Boston ve Beyrut ofisleriyle Hashim Sarkis Studios (HSS) direktörü ve MIT'de Mimarlık ve Planlama Fakültesi Dekanı’dır. Alejandro Aravena'nın küratörlüğünü yaptığı Bienal Architettura 2016'nın uluslararası jüri üyelerinden biri olan Sarkis,  Bienal Architettura 2014’te Amerika Birleşik Devletleri Pavyonu’nda ve Biena Architettura 2010’da Arnavutluk Pavyonu’nda işleriyle yer aldı. 

Bienal Başkanı Paolo Baratta; “Bienal Architettura 2020'nin küratörlüğünü, sergiyi organize etmek için gereken zaman aralığı içinde ve La Biennale yönetim normları dahilinde tayin ettik. La Biennale, günümüz toplumunun yaşam alanını şekillendiren karşıt gerçeklikler ve bu konulardaki hassasiyetlere vakıf olan Hashim Sarkis’i küratör olarak seçmiştir" açıklamasında bulundu.

Rhode Island School of Design'dan Mimarlık ve Güzel Sanatlar Fakültesi'nden mezun olan Sarkis, mimarlık üzerine yüksek lisans ve doktora çalışmalarını Harvard Üniversitesi'nde  tamamladı. Kapsamlı tasarım çalışmaları ile birlikte, mimarlık teorisi üzerine “Josep Lluis Sert - The Architect of Urban Design”, “Circa 1958: Lebanon in the Pictures and Plans of Constantinos Doxiadis”, “Le Corbusier's Venice Hospital”  gibi çeşitli kitapların yazarlığını ve editörlüğünü yaptı. 

Küratörlük görevi ile ilgili olarak Sarkis; “Değişen dünya, mimarlığın karşısına yeni zorluklar çıkarıyor. Dünyanın dört bir yanından katılacak mimarlarla birlikte çalışmayı ve  bu zorluklarla nasıl başa çıkacağımız üzerine birlikte düşünmeyi dört gözle bekliyorum. Bu önemli platformu mimariye sunduğu için Başkan Baratta ve La Biennale di Venezia ekibine teşekkür ederim" dedi.

17. Uluslararası Venedik Mimarlık Bienali 21 - 22 Mayıs’taki ön açılışın ardından 23 Mayıs - 29 Kasım 2020 tarihleri arasında ziyaret edilebilecek. 

Shelley McNamara ve Grafton Architects'den Yvonne Farrell'ın küratörlüğünü yaptığı Beinal Architettura 2018’e yarısı 26 yaşın altında olan 275.000'den fazla kişi katıldı. 26 Mayıs - 25 Kasım 2018 tarihleri arasında gerçekleşen 16. Venedik Mimarlık Bienali’nde, Kerem Piker’in küratörülüğünü yaptığı ve dünyanın farklı bölgelerinden 122 öğrencinin ağırlandığı “Vardiya” projesiyle Türkiye de yer almıştı. 

Kaynak: archdaily


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :