1990’lardan Yaşam ve Mimarlık Belgesel Serisi Erişime Açıldı

mimarizm.com / 04 Haziran 2020
World Architecture Community, 1990’lı yıllarda kaydedilen dönemin önemli yapıları ile nostaljik bir yolculuğa çıkaran özel belgesel serisini yayınlamaya başladı.

Life§Architecture (Yaşam ve Mimarlık) başlıklı WAC'ın belgesel dizisi, Amerikalı mimar Philip Johnson'ın çağdaş mimarlığının kült yapılarından Almanya Weil am Rhein’daki Vitra Mobilya Fabrikası, Manchester'daki Lowry Arts Center ve Londra'daki Tate Modern Sanat Müzesi ve Millennium Bridge ile İngiltere Milli Piyango İdaresi’ne  kadar çeşitli konuları kapsayan 12 bölümden oluşuyor.

Life&Architecture belgesel dizisi 1990'larda mimarların, projelerin paydaşları ve proje yöneticilerinin özel röportajları da dahil olmak üzere çağdaş mimarinin kilit yapılarına, yapıların özelliklerine ve bu tür önemli işlerin tasarım öykülerine derinlemesine bir bakış sağlamak için Özlem Gürses’in sunuculuğu ve editörlüğü ile Andreas Traske’nin yönetmenliğinde hazırlandı.

1990'larda bir Türk televizyonu için kaydedilen Türkçe videolar, İngilizce altyazılı olarak izlenebiliyor. WAC'ın belgesel dizileri özgünlükleri açısından çok yüksek bir arşiv değeri sunuyor.

O dönemin çekim teknikleri ile hazırlanmaları ve görselleştirilmeleri nedeniyle videoların görsel kalitesi dijital çağımızın teknolojisine ve sunumuna hitap etmese de güncelliğini koruyor ve tüm belgeseller yapıların orijinal tasarım hikayesini ilettiği için çok yüksek bir arşiv değerine sahip.

Life&Architecture belgeselleri Mayıs ayından itibaren her Cuma günü World Architecture Community sayfasına yükleniyor. Bugüne kadar yayınlanan belgeselleri aşağıda bulabilirsiniz. 

Big Projects Paris - Part 1

Big Projects Paris - Part 2

Big Projects Paris - Part 3

WAC Presents Exclusive Documentary About Philip Johnson

The International Building Exhibition Berlin


Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :