Mimarizm
Mimarizm
Etkinlikler
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Yarışmalar
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Mimarizm

Mimari Dönemlerin Buluştuğu Ada: Kıbrıs

Füsun SEÇER KARİPTAŞ* / Şenay BODUROĞLU* / 12 Mart 2010
Kıbrıs, içinde bulunduğu karmaşık duruma rağmen oldukça sakin bir görünüşe sahip… Adaya ayak bastığınız andan itibaren içinizi bir huzur, bir dinginlik sarıyor.
Girne (Kyrenia)

Gazimagosa'dan Girne'ye giden yolun üstünde, Beşparmak Dağlarının eteğinde, doğal bir kayalık üstünde kurulmuş olan Bellapais Köyü adanın anıtsal yapılarından ve Gotik mimari örneklerinden biri olan Bellapais Manastırı'na ev sahipliği yapıyor. Bu manastırda Luzinyan döneminde yapılmış. Ayrıca köyde iyi korunmuş sivil mimari örnekleri de bulunuyor. Bu bölgeden adanın bir bölümünü kuşbakışı olarak görmek mümkün.
Bellapais Köyünden aşağıya inip yola devam ettiğimizde adanın en büyüleyici ve turistler tarafından da en ilgi çeken yerleşimlerinden biri olan Girne kentine geliniyor. Girne kentinin tarihi M.Ö.10. yüzyıla dayanıyor. Kıbrıs'taki ilk yerleşim bölgelerinden biri olan şehir, eski çağlardaki 10 krallıktan birinin merkezi olmuş. Bizanslılar zamanında savunmaya müsait bir hale getirilen liman bölgesi Lüzinyanlar ve Venedikliler tarafından geliştirilmiş. Bu liman Osmanlılar döneminde çok dikkate alınmamış; ancak İngilizler tarafından bir liman ve sayfiye kasabası olarak yeniden düzenlenmiş. O dönemde de limanın güzelliği buraya gelenleri etkilemiş, atmosferi ve güzelliği nedeniyle tatil bölgesi olarak hizmet vermiş.


Bellapais Manastırı

Günümüzde de bu liman aynı özellikleriyle ve at nalı biçimiyle eşsiz bir atmosfere sahip. Mimari açıdan şehre baktığımızda birçok dönemi görüyoruz. Bizans, Venedik, Osmanlı ve İngiliz etkisi ile harmanlanmış bir mimari karışım Girne'de hissediliyor. Tarihi Liman, Girne Kalesi, St.Hillarion Kalesi bu bölgedeki tarihi ve mimari yapılardan birkaçı. Girne Marinasında yer alan ve şu anda restoran ve bar işlevi gören yapılar eskiden harnup ve tuz ambarı olarak kullanılan yapılarmış. Bu açıdan önemli olan limana daha sonra İngilizler Döneminde (1880) dalgakıran ve (1914) gümrük binası yapılmış. Tek katlı ve taştan yapılmış olan gümrük binasına ikinci kat ilave edilmiş. Günümüzde bu bina Marina Ofisi olarak kullanılıyor. K.K.T.C'de tek olan Marina birçok yabancı tekneye çeşitli servisler veriyor. Girne Kalesi ise dikdörtgen planı ile denize hakim bir durumda inşa edilmiş. Kesin inşa tarihi bilinmemekle birlikte yaklaşık 7.yüzyılda yapıldığı tahmin ediliyor. O tarihten bugüne kadar da çok çeşitli uyarlıkların eline geçmiş ve farklı amaçlarla kullanılmış.

Girne, Kuzey Kıbrıs'ın önemli alışveriş merkezlerinden biri haline gelmiş. Burada her türlü şeyi bulmak mümkün. Birkaç mağazada alışveriş yaptıktan (özellikle hellim peyniri aldıktan) sonra Lefkoşa'ya doğru yola çıktık.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :

Bölüm Sponsorları