Mimarizm
Mimarizm
Etkinlikler
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Yarışmalar
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Mimarizm

Yunus Aran Konferanslarının 41. Konuğu, Finlandiya'dan Geliyor

mimarizm.com / 01 Mart 2011
“Sanatsal Cömertlik, Alçak Gönüllülük ve İfade: Mimarlıkta Gerçeklik Duygusu ve İdealleştirme” Mimar Sinan Üniversitesi 1999 Mimarlık Bölümü mezunu mimar Yunus Aran'ın anısını yaşatmak, mimarlık fakültesi öğrencilerinin birikimlerine katkıda bulunmak amacıyla 2001 yılından bu yana "Yunus Aran Birlikteliği" ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi işbirliğiyle gerçekleştirilen Yunus Aran Konferansları'nın 41. konuğu, Helsinki'den Prof. Juhani Pallasmaa olacak.

Mimar adaylarını, mesleki kariyerlerini mimarlık alanıyla kesiştiren farklı disiplinlerden konuşmacılar ile bir araya getiren konferans dizisinde Pallasmaa, "Sanatsal Cömertlik, Alçak Gönüllülük ve İfade: Mimarlıkta Gerçeklik Duygusu ve İdealleştirme" başlıklı bir konuşma yapacak.

Pallasmaa'nın katılımı ile 41. Yunus Aran Konferansı, 9 Mart 2011 Çarşamba günü 14:30'da Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sedad Hakkı Eldem Oditoryumu'nda izlenebilir.


Profesör Juhani Pallasmaa Hakkında
Helsinki Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi'nde görev yapmakta olan Profesör Juhani Pallasmaa, 1936 yılında Hämeenlinna'da doğdu.

Profesör Pallasmaa, 1963 yılından beri mimari tasarım, ürün tasarımı, grafik tasarım ve şehir planlaması alanlarında çalışmalarını sürdürüyor. Akademik çalışmalarının yanı sıra Helsinki'de bulunan ve yaklaşık 30 kişinin çalıştığı mimarlık ofisinde de halen mesleki uygulamalarını yürütüyor.

Profesör Pallasmaa, 1968 – 72 ve 1974 – 83 yılları arasında Fin Mimarlık Müzesi Sergi Bölümü Müdürlüğü'nü üstlendi. 1970 – 72 yıllarında Helsinki Sanat ve Tasarım Üniversitesi Rektörü olarak görev alan Pallasmaa, 1972 – 74 yıllarında Addis-Ababa Haile Selassie I Üniversitesi'nde Doçent olarak ders verdi. 1978 – 83 yıllarında Fin Mimarlık Müzesi Müdürlüğü görevini sürdüren Pallasmaa, 1983 – 88 yılları arasında Devlet Sanatçısı-Profesör olarak görev aldı.

Profesör Pallasmaa, otuzdan fazla ülkede sergilenen Fin mimarisi, planlaması ve görsel sanatları sergilerinin tasarımlarını gerçekleştirdi; birçok kitabın ve otuzdan fazla sergi katalogunun editörlüğünü yaptı.

Profesör Pallasmaa'nın kültürel felsefe, çevresel psikoloji ve mimarlık ile sanat kuramı üzerine yayınlanmış çok sayıda makale ve kitabı bulunuyor.

Uluslararası Mimarlık Akademisi ile Amerikan Mimarlar Birliği (AIA) onursal üyesi olan Profesör Pallasmaa, aynı zamanda Uluslararası Mimari Eleştirmenler Komitesi'nin (CICA) de üyesidir.
İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :

Bölüm Sponsorları
BAŞLANGIÇ
9.3.2011 14:30:0
YER
Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Fındıklı, İstanbul