Mimarizm
Mimarizm
Etkinlikler
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Yarışmalar
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Mimarizm

Yaratıcı Binaların Mühendisi Hanif Kara İstanbul'a Geliyor

13 Ekim 2009
Yaratıcı Binaların Mühendisi Hanif Kara İstanbul'a Geliyor


Yapı-Endüstri Merkezi, dünyanın önde gelen tasarımcı, mimarlar ve mühendislerini ilgilileri ile bir araya getirerek sektördeki mesleki iletişim ortamı kalitesinin yükseltmek ve dünya tasarım pratiği bileşenlerinin Türkiye'de de eş zamanlı olarak tartışılabileceği ortamlar yaratmak amacıyla dünyaca ünlü isimleri ağırlamaya devam ediyor. İngiliz yapı mühendisi Hanif Kara, Yapı-Endüstri Merkezi'nin konuğu olarak Siemens Ev Aletleri ana sponsorluğunda Türkiye'ye geliyor. 24 Kasım 2009, Salı günü Yapı-Endüstri Merkezi'nde bir konferans verecek olan Hanif Kara, kendi çalışmalarından örneklerle Türk yapı sektörü profesyonellerine yaratıcı binalarda mimar-mühendis işbirliği konusunda bilgi verecek.Hanif Kara, İstanbul'da vereceği "Yaratıcı Mimarlık için Mühendislik"  konulu konferansta, "yapı mühendisliği özelinde tasarım kültürü" olgusu üzerine odaklanacak. Kara sunumunda, mimarın farklı çıkış noktalarından hareketle yaptığı tasarımlara, bir mühendis olarak ürettiği yaratıcı çözümlerini sergileyen projeleri de izleyicilerle paylaşacak. Kara konuşmasında ayrıca, "eğitim, tasarım ve inşaatın dijital çağda ayrılmazlığına" dikkat çekecek. Konferansa yapı sektörünün temsilcilerinin yanısıra mimar, mühendis ve tasarımcıların da yoğun ilgi göstermesi bekleniyor.

Teknolojik, ergonomik, estetik ve performanslı ürünleriyle kullanıcılarının hayatını kolaylaştıran Siemens Ev Aletleri, Yapı-Endüstri Merkezi işbirliğiyle dünyanın önde gelen tasarımcı ve mimarlarını, sektörün önde gelen aktörleri ile bir araya getirmeye önümüzdeki günlerde de devam edecek.Hanif Kara hakkında
Londra merkezli mühendislik ve tasarım ofisi Adams Kara Taylor'ın kurucu ortağı olan Hanif Kara, tasarımı, yenilikçi formları ve malzemeleri, prefabrikasyonu, sürdürülebilirliği ön planda tutan yaklaşımı sayesinde eşsiz ve ödüllü projelere imza attı. Zaha Hadid, Will Alsop gibi dünyaca ünlü mimarlar için tasarım yapan Hanif Kara'nın çalışmaları yapı mühendisliği disiplinin sınırlarını aşıyor. CABE (Commission for Architecture and the Built Environment) danışmanı olan Kara, Aga Khan Mimarlık Ödülleri için jüri üyeliği yaptı. İngiltere Kraliyet Mimarlık Enstitüsü Onur Üyesi olan Kara, çalışmalarını akademik ortamda da sürdürüyor. 2000–2004 yılları arasında AA'da (Architectural Association) tasarım stüdyosu yöneten Kara, Harvard Üniversitesi ve Stockolm Teknik Üniversitesi'nde mimari teknoloji profesörü olarak dersler veriyor. Kara'nın son dönem çalışmaları arasında, Architectural Association için mimarlar Alan Dempsey ve Alvin Huang birlikte yarattığı Londra'daki DRL Ten Pavyonu, Zaha Hadid ile birlikte tasarladığı NAPOLI-AFRAGOLA Hızlı Tren İstasyonu, FOA (Foreign Office Architects) için tasarladıkları Leicester üst geçidi ve IJP ile tasarladıkları Henderson Köprüsü sayılabilir.Simultane olarak İngilizce'den Türkçe'ye çevrilecek olan konferansa katılmak için sınırlı sayıdaki kontenjan nedeniyle kayıt yaptırılması gerektiği belirtiliyor.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :

Bölüm Sponsorları
BAŞLANGIÇ
24.11.2009 19:00
YER
Yapı-Endüstri Merkezi, Fulya, İstanbul
İLETİŞİM
YEM T: (212) 266 70 70 F: (212) 266 70 10