Mimarizm
Mimarizm
Etkinlikler
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Yarışmalar
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Mimarizm

“Türkiye Kentlerinin Dönüşümü: Morfolojik Bir Bakış”

mimarizm.com / 25 Nisan 2016
MSGSÜ Şehir ve Bölge Planlama Bölümü'nün 2002 yılından bu yana sürdürdüğü Çarşamba Seminerleri bu hafta, komşu #bölümden teması ile Mersin Üniversitesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü öğretim üyeleri Tolga Ünlü ve Yener Baş'ı konuk ediyor.

2014 yılında Türkiye Kentsel Morfoloji Araştırma Ağı’nın kuruluşunda etkin rol oynayan ve fiziksel planlama, kentsel tasarım, kentsel morfoloji alanlarında çalışmalar yürüten Tolga Ünlü, 2012'den bu yana Mersin Üniversitesi Akdeniz Kent Araştırmaları Merkezi müdürlüğü görevini sürdürüyor.

Aynı bölümde temel tasarım stüdyosu, planlama tarihi ve kentsel morfoloji dersleri veren Yener Baş ise, mülkiyet ilişkileri, kentsel morfoloji ve kentsel tasarım konularında çalışmalarda bulunuyor.

Türkiye kentlerinin dönüşümünü morfolojik bir bakış açısıyla ele alan seminerin tanıtım metni şöyle: 

“Bu çalışmada, Türkiye kentlerindeki mekansal dönüşümün kentsel morfoloji alanından tarihsel-coğrafi bir yaklaşımla kavranması amaçlanmıştır. Bu doğrultuda Mersin özelinden yola çıkılarak, mekanı biçimlendiren morfolojik süreçler kent bütünü ve mahalle ölçekleri olmak üzere iki düzeyde incelenmiştir. 
İlk olarak kent bütünü ölçeğinde, "çeper kuşak" kavramına dayalı olarak kentsel büyüme örüntüleri çözümlenmiş ve çeper kuşakların oluşumu ile kentin morfolojik dönemleri arasındaki bağlantılar incelenmiş, ikinci aşamada bu dönemleri karakterize eden morfolojik süreçlere yönelik açıklamalar geliştirilmiştir. 

Bu doğrultuda, ayrıntılı morfolojik çözümlemeler yoluyla kent bütününde gözlemlenen morfolojik dönemlerin belirli konut alanlarının iç değişiminde yarattığı etkiler açıklanmaktadır. Kente eklenen ilk konut bölgelerinde oldukça karmaşık morfolojik süreçler barındırmaktadır. Bu süreçlerden yola çıkılarak parsel ve binalar için “morfo-genetik tipler” tanımlanmış ve halihazır durumda ortaya çıkan morfolojik bölgeler belirlenmiştir. Böylece çalışmada morfolojik süreçlerin ve bölgelerin tanımlanmasına ilişkin ayrıntılı bir yöntem ortaya koyulurken, aynı zamanda kentsel morfoloji yazınındaki kavram ve kategorilerin Türkiye bağlamına taşınmasına yönelik tartışmalar geliştirilmiştir. 

Mekanın dönüşümüne yönelik morfolojik çözümleme, Türkiye kentleşmesine özgü dinamikleri ve sorunları anlamak için önemli bulgular sağlamaktadır. Gerek çeper-kuşaklar ve kent bütünündeki gelişim örüntüsünde, gerekse konut alanlarının iç değişimlerinde planlama mekanizmasının piyasa dinamiklerinin ardından geldiği ve dolayısıyla morfolojik süreçlerde plan kararlarının bir nedenden çok sonuç olarak kendini gösterdiği anlaşılmaktadır.” 

Etkinlik, 27 Nisan 2016 Çarşamba günü saat 11:00'de MSGSÜ Fındıklı Kampüsü, Video Konferans Salonu'nda izlenebilir.

Ayrıntılı bilgi için tıklayınız.


Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :

Bölüm Sponsorları
BAŞLANGIÇ
27.4.2016 11:00:
YER
MSGSÜ Fındıklı Kampüsü, Video Konferans Salonu
DÜZENLEYEN

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü

İLETİŞİM

A: Meclis-i Mebusan Caddesi No: 24 Fındıklı, İstanbul
T: (212) 252 16 00