Tepta Aydınlatma Konferansları: Emre Güneş

mimarizm.com / 15 Haziran 2020
UNESCO Dünya Işık Günü kutlamaları çerçevesinde TEPTA Aydınlatma tarafından Mayıs ayında başlatılan online aydınlatma tasarımı seminerleri, 23 Haziran Salı günü Emre Güneş’in katılımıyla gerçekleşecek.

TEPTA tarafından Zoom platformu üzerinden Mayıs ayından itibaren online olarak düzenlenen Aydınlatma Tasarımı konferansları, ZKLD Studio kurucusu ve aydınlatma tasarımı alanında öncü isimler arasında yer alan Zeki Kadirbeyoğlu ile başladı. Seminerler Planlux’un kurucusu ve aydınlatma tasarımcısı Korhan Şişman,  OnOff kurucusu Ali Berkman ve NA LightStyle Aydınlatma Tasarım Ofisi kurucusu ve Aydınlatma Türk Milli Komitesi’nde yönetim kurulu üyesi olarak görev alan Nergiz Arifoğlu ile devam etti.

Seminerlerin yeni konuğu ise 23 Haziran Salı günü Emre Güneş. Saat 16:00'da başlayacak seminerde Güneş; “Aydınlatma hakkında nasıl konuştuğumuzu değiştirmenin zamanı gelmedi mi?” sorusunun cevaplarını arayacak.

Aydınlatma sektöründeki çoğu kişinin üzerinde anlaşacağı yegâne problemin; ışığın / aydınlatmanın hayatımızdaki öneminin birçok insan tarafından anlaşılmaması olduğunu vurgulayan Güneş, “İster profesyonel ister son kullanıcı olsun, bir çok insan için ışık bir şekilde ‘hep orada’ olan ve önemsenmeyen bir kavram. Her gün, kendimizi başka bir kişiye neden ışığı önemsenmesi gerektiğini anlatırken buluyoruz. Bu noktada kişileri eğitmek zaten işimizin bir parçası diyebilirsiniz. Benim için ise soru bunu kolektif bir şekilde yapabilir miyiz? Eğer mümkün ise, ne değişmeli?” diyor.

Sektörde bilinç dışı kolektif bir çaba olduğunu ve pazarlama alanında ışığa yeni anlamlar yüklenerek, satış için yeni argümanlar yaratıldığını belirten Güneş; “Son kullanıcıyı ikna için yeni sebepler bulmak için uğraşıyorlar. Bu çabalar, çoğu zaman ışığın neler yapabileceğine dair sloganlara dönüşüyor. Satışı tamamlamak için sektörün tanımladığı hep bir ek değer var. Maalesef bu da çok hızlı bir şekilde tüm aydınlatma profesyonelleri de dahil, herkes için norma dönüşüyor. İşte bu çaba ve mesajlar, biriktikçe, gerçeklerden uzak ve problemli bir ‘ışık / aydınlatma’ algısına dönüşüyor. Sonunda ışığın, enerji verimliliği ve şeylerin interneti ile eşleştirildiği bir dünyaya uyanıyoruz. Peki bedeli ne?” diyerek online konferans hakkında detaylar veriyor.

Richard Kelly’nin kendisini mimari aydınlatma tasarımcısı olarak tanımlamasının üzerinden 70 yıldan fazla bir süre geçtiğini hatırlatan Güneş, online aydınlatma semineri sırasında değineceği ayrıntıları şöyle özetliyor: “Meslek her geçen gün büyüyor ve gelişiyor. Peki hızı yeterli mi? Bu konuda bireysel olarak biz bir şey yapabilir miyiz? Ben, aydınlatma profesyonelleri olarak, ışık / aydınlatma hakkında nasıl konuştuğumuza bakmak ve aydınlatma tasarımı hakkında daha geniş bir farkındalık uyandırmak için neleri değiştirebileceğimizi sorgulamak istiyorum. Işık hakkında konuşma şeklimizi değiştirerek, mesleğin algısını değiştirebilir miyiz? Kenneth Wapnick’in dediği gibi ‘Mucizeler algıdaki bir değişimdir.’ Peki, değişim için biz neler yapabiliriz?”

Zoom Bağlantı Linki için tıklayın / Toplantı ID: 930 8107 8853 / Şifre: TEPTA


Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :