Mimarizm
Mimarizm
Etkinlikler
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Yarışmalar
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Mimarizm

Sürdürülebilir Mimarlığın Dünyaca Ünlü İsmi Stefan Behnisch İstanbul'da

25 Mayıs 2009
Stefan Behnisch YEM'de Sürdürülebilir mimarlığın önemli temsilcilerinden, dünyaca ünlü mimar Stefan Behnisch, 3 Haziran 2009 saat 19.00'da Yapı-Endüstri Merkezi'nde konferans verecek. Stefan Behnisch Konferansı, İstanbul Serbest Mimarlar Derneği'nin "Fragments Of Living In Architecture" (FOLIA) projesi kapsamında, Çanakkale Seramik & Kalebodur ana sponsorluğunda gerçekleştiriliyor.

İstanbul Serbest Mimarlar Derneği, Avrupa Birliği'nin bir parçası olmak yolunda ilerleyen Türkiye'de mimarlık mesleğinin "sürdürülebilirlik" prensibi paralelinde, en yüksek standartta uygulanmasını teşvik etmek amacıyla, 2008 yılında hazırladığı "Fragments Of Living In Architecture" (FOLIA) isimli proje ile Avrupa Birliği Merkezi'nden hibe almaya hak kazandı. İstanbul Serbest Mimarlar Derneği'nin FOLIA Projesi kapsamında yer alan konferanslardan biri olan dünyaca ünlü mimar Stefan Behnisch Konferansı, 3 Haziran 2009, Çarşamba günü saat 19.00'da Yapı-Endüstri Merkezi'nde (YEM) gerçekleştirilecek.

İstanbul Serbest Mimarlar Derneği'nin FOLIA Projesi, Türk Mimarlığı'na ilişkin NTV'de yayınlanacak 13 bölümden oluşan bir dizi film, film ile aynı içeriğe sahip internet sitesi ve biri Paris'te diğeri İstanbul'da gerçekleşecek iki konferansı kapsıyor. Türkiye'nin önde gelen mimarlarından Han Tümertekin ve Emre Arolat'ın konuşmacı olarak katıldığı proje kapsamındaki ilk konferans ise 15 Mayıs 2009'da Paris'te gerçekleştirildi.

Projenin İstanbul ayağında, Türkiye'nin ve dünyanın önde gelen seramik üreticilerinden biri olan Çanakkale Seramik & Kalebodur ana sponsorluğunda gerçekleştirilecek olan konferansta, sürdürülebilir mimarlığın önemli temsilcilerinden dünyaca ünlü Alman mimar Stefan Behnisch ağırlanacak. Behnisch, mimarlığa içerik temelli bir yaklaşımla bakmak konusundaki deneyimlerini Türk mimarlar ile paylaşacak.

Konferansın konuşmacısı Stefan Behnisch'in sahibi olduğu Behnisch Architekten mimarlık bürosu, sürdürülebilir mimarlığın dünyadaki önemli temsilcilerinden. Sürdürülebilirlik merkezli mimarlık pratiğiyle RIBA Ödülü başta olmak üzere çok sayıda ödüle değer görülen Behnisch Architekten, büro boyutlarını ve iş hacmini büyütmenin öncelikli amaç olduğu o dünyadan orta boy ölçeğinde, ama çevresel duyarlılıklı bir çalışma gündemine doğru evrilen mimarlığın en önemli temsilcilerinden biri. Büronun ekolojik yapılar statüsünde Avrupa kıtası özelinde geliştirdiği pilot proje; Doğa Araştırmaları ve Ormancılık Enstitüsü (Wageningen, Hollanda), tasarımının sadeliğine rağmen yüksek enerji verimiyle geniş yankı uyandırdı. Grup şimdilerde Almanya'nın yanısıra, ABD'de Harvard Üniversitesi, Los Angeles ve Chicago; İsviçre'de Cenevre; İtalya'da Ravenna; Paris ve Kazakistan'da projeler hazırlıyor.

Stefan Behnisch Konferansı

Tarih : 3 Haziran 2009, Çarşamba
Yer : Yapı-Endüstri Merkezi, Fulya/İstanbul
Program:
18.30–19.00 Kayıt
19.00–20.00 Stefan Behnisch Konferansı
20.00–21.00 Kokteyl

Konferans simultane olarak İngilizce'den Türkçe'ye çevrilecektir.

Sınırlı kontenjan nedeni ile katılım için kayıt yaptırmak gereklidir. Kayıt için lütfen tıklayınız.

LCV: 0212- 266 70 70 Dahili: 200 – Irmak Uzun


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :

Bölüm Sponsorları
BAŞLANGIÇ
03.06.2009
YER
Yapı-Endüstri Merkezi (YEM), Fulya, İstanbul
İLETİŞİM
T: (212) 266 70 70 F: (212) 266 70 10