Mimarizm
Mimarizm
Etkinlikler
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Yarışmalar
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Mimarizm

Özgürleşen Seyirci: Emek Sineması Mücadelesi

mimarizm.com / 15 Mayıs 2017
MSGSÜ Şehir ve Bölge Planlama Bölümü tarafından düzenlenen Çarşamba Seminerleri bu hafta, #dayanışma temasıyla "Emek Bizim İnisiyatifi"ni konuk ediyor.

Emek Bizim inisiyatifinin, "Özgürleşen Seyirci: Emek Sineması Mücadelesi" filminin gösterimi ve ardından yapılacak forumu kapsayan "Özgürleşen Seyirci: Emek Sineması Mücadelesi" başlıklı sunuşlarının tanıtım metni şöyle: 

"Emek, Türkiye’nin sinema geçmişini barındıran Yeşilçam Sokağı’yla bütünleşmiş; kültürünü, orada seyredilen filmler, kurulan hayaller, gidilen festivallerden de biriktirmişti. Adına yakışır şekilde 1980 Darbesi sonrası gerçekleştirilen ilk 1 Mayıs İşçi Bayramı kutlamasının da mekânıydı Emek. Tarihini yazan, kültürünü var eden insanların ortak inisiyatifle kullanabilecekleri, geleceğini şekillendirebilecekleri bir mekân. 2010’dan itibaren sinemayı yıkacak projeye karşı binlerce insan sayısız eylem yaptı. Sinema, tüm itirazlara rağmen, 2013 Mayıs’ında yıkıldı. Şimdi yerinde bir AVM yükseliyor. Emek’in tarihi, Türkiye’de devlet eliyle yürütülen mülksüzleştirmenin kısa tarihi adeta. Yıllar önce gasp edilen bir azınlık mülkünün, bugün bir şirkete devredildiği uzun bir tarih bu. Aynı zamanda Türkiye’de pek çok yerde yaşanmakta olan bir hikaye... Fakat her yerde, gasp edilen haklarımızın, elimizden alınan doğa ve kentlerin aynı neo-liberal politikalardan kaynaklandığının farkına varıyor, bir yerde başlayan direnişin tecrübesinin, kurduğu ilişki ve eylem biçimlerinin, kilometrelerce uzakta başkalarına umut verdiğini hissediyoruz. Bazen kaybetsek bile, her mücadelenin bizleri ortaklaştırdığını ve yaşarken yazmakta olduğumuz tarihin bir parçası kıldığını biliyoruz. Bütünüyle eylemler sırasında çekilen görüntülerden oluşan belgesel, kendi tarihi toplumsal tarihle birlikte yazan eylemcilerin gözünden oluşturduğumuz bir kurgu. Bir bakıma sinemalarının yok edilmesine ‘seyirci kalmayan seyircinin’ filmi. Filmi beraber izlemeye ve kent mücadelesini, ortak tecrübelerimizi ve geleceğimizi birlikte konuşmaya davet ediyoruz." 

Seminer, 17 Mayıs 2017 Çarşamba günü saat 11:00'de MSGSÜ Fındıklı Kampüsü, Video Konferans Salonu'nda izlenebilir.

Ayrıntılı bilgi için tıklayın.


 
İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :

Bölüm Sponsorları
BAŞLANGIÇ
17.5.2017 11:00:
YER
MSGSÜ Fındıklı Kampüsü, Video Konferans Salonu
DÜZENLEYEN

MSGSÜ Mimarlık Fakültesi, Şehir ve Bölge Planlama Bölümü

İLETİŞİM

A: Meclis-i Mebusan Caddesi No: 24 Fındıklı, İstanbul
T: (212) 252 16 00

YEM | Facebook YEM | Twitter YEM | Linkedin