Mimarizm
Mimarizm
Etkinlikler
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Yarışmalar
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Mimarizm

Mimarlık Konuşması: "mikroİstanbul"

mimarizm.com / 21 Ocak 2015
Mimarlık Konuşması: "mikroİstanbul"


BLOK art space'de ziyarete açılan "Dalgalar" sergisi, performans ve konuşmalardan oluşan hayli zengin bir etkinlik programına sahip. 

Kürşat Özdemir'in 24 Ocak 2015 Cumartesi günü gerçekleştireceği "mikroİstanbul başlıklı" başlıklı konuşmaya dair verdiği bilgiler ise şöyle:


"mikroİstanbul konuşması büfeler, çiçekçi kabinleri, kapatılmış balkonlar gibi mikro-mekanların oluşturduğu ‘kentsel dalgaları' inceliyor. Kentsel dönüşümün enerji yüklü¨ parçacıkları olan mikro-mekanların, kentin kamusal alanlarına elektromanyetik dalgalar gibi nasıl yayıldığını ve kentin dönüşüm sürecinde nasıl işlev gördüğünü aktörlerin hak iddiası çerçevesinde ele alıyor.

Bugün görüyoruz ki, kentlerin dönüşüm sürecinde öncelikle boşluklar meydana getiriliyor. Çeşitli aktörler ise görevleri, sorumlulukları ve de çıkarlarına göre bu boşluklarda geziniyor, bu boşluklar üzerinde hak iddiasına girişiyor ve mikro-mekanlara fiziksel olarak yerleşerek kamusal alanı yeniden tanımlıyor.

Hak iddiasının meşruiyet kazanma sürecinde ise esneklik, geçicilik ve işlevsellik önem kazanıyor. Buna göre bir metro istasyonu çıkış meydanına alelacele yerleştirilmiş bir büfe kabini, bir gecede kurulup kaldırılabilmeli ve pek de fazla yer işgal etmeden sürekli faal halde bulunabilmelidir. Büfe kabini belediyeye ya da bir yöneticinin ayrıcalıklı yakınına ait olabilir. Bu durum pek de değişmiyor gibi duruyor.

Değişen ise, güncel kentsel dönüşüm aracılarından biri olan mikro-mekanın biçimi, üretim şekli, malzemeleri, mekansallığı ve dolayısıyla kentin mimari karakteri oluyor."


Konuşma, 17:30'dan itibaren Çukurcuma, BLOK art space'de izlenebilir.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :

Bölüm Sponsorları
BAŞLANGIÇ
24.1.2015 17:30:
YER
BLOK art space, Çukurcuma
DÜZENLEYEN
BLOK art space
İLETİŞİM
A: Faik Paşa Caddesi No:22 D:2 Beyoğlu, İstanbul T: (212) 292 83 82 E: info@blokartspace.com