Mimarizm
Mimarizm
Etkinlikler
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Yarışmalar
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Mimarizm

“İzmir-Deniz, İzmir-Tarih Projelerindeki Tasarım Araştırmaları ve Gelişme Potansiyelleri”

mimarizm.com / 12 Mart 2014
“İzmir-Deniz, İzmir-Tarih Projelerindeki Tasarım Araştırmaları ve Gelişme Potansiyelleri”

                             

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi (MSGSÜ) bünyesinde çalışmalarını sürdüren Anadolu Kültürü ve Sanatı Araştırma ve Uygulama Merkezi (AKSAM)'ın "Mekân ve Yer" temalı konferans dizisi, İlhan Tekeli ile devam ediyor.

"İzmir-Deniz, İzmir-Tarih Projelerindeki Tasarım Araştırmaları ve Gelişme Potansiyelleri" başlıklı sunum, 21 Mart 2014 Cuma günü saat 15:30'da MSGSÜ Mimarlık Fakültesi Video Konferans Salonu'nda izlenebilir.

Tekeli konuşmasında, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin katılımcılığa önem veren yönetim anlayışı çerçevesinde 2009-2014 yılları arasında gerçekleştirilen tasarım çalışmalarının öyküsünü, bu süreçteki deneyimi üzerinden aktaracak.

Konferansın ilk bölümünde; belediyenin yeni bir anlayışla örgütlenmesiyle birlikte, İzmirli'nin denizle ilişkisini güçlendirmek için geliştirilen "İzmir-Deniz" projesinin nasıl oluştuğu, elde edilen tasarım sonuçları ve uygulamada karşılaşılan sorunlar ile birlikte tartışılacak. Tekeli bu bölümde ayrıca, bu yaklaşımın mevcut siyasi ve tasarımsal yaklaşımlardan farkına ve demokrasi kültürü bakımından üstünlüğüne değinecek. İzmirli'nin tarihle ilişkisinin güçlendirilmesini amaçlayan "İzmir-Tarih" projesinin anlatılacağı ikinci bölümde ise, projenin farklı bir katılım süreci içinde geliştirilmesi, İzmir'in tarihi çöküntü alanının canlandırılması için hazırlanan strateji dokümanı ve bu stratejide özgün bir kavram olarak geliştirilen operasyon anlayışı ile uygulama deneyimi paylaşılacak. 
 


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :

Bölüm Sponsorları
BAŞLANGIÇ
21.03.2014 15:30
YER
MSGSÜ Mimarlık Fakültesi, Video Konferans Salonu
DÜZENLEYEN
MSGSÜ Anadolu Kültürü ve Sanatı Araştırma ve Uygulama Merkezi (AKSAM)
İLETİŞİM
A: Meclis-i Mebusan Caddesi No: 24 Fındıklı, İstanbul T: (212) 252 16 00 / 298 E: aksam@msgsu.edu.tr