Mimarizm
Mimarizm
Etkinlikler
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Yarışmalar
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Mimarizm

İstanbul'a Hoşgeldin Elektrik

mimarizm.com / 20 Kasım 2017
MSGSÜ Şehir ve Bölge Planlama Bölümü tarafından düzenlenen Çarşamba Seminerleri bu hafta #kamusal teması ile Prof. Dr. Nurçin İleri'yi konuk ediyor.

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi (MSGSÜ) Şehir ve Bölge Planlama Bölümü tarafından 15. yıldır düzenlenen Çarşamba Seminerleri'nin bu haftaki konuğu, Boğaziçi Üniversitesi Arşiv ve Dokümantasyon Merkezi koordinatör yardımcısı Nurçin İleri.

İleri'nin "İstanbul'a Hoşgeldin Elektrik" başlıklı sunumunun tanıtım metni söyle; 

"Bu sunumda 19. yüzyılın sonlarından 1940'lara kadar İstanbul'da havagazı ve elektrik teknolojisinin kentin fiziksel ve sosyal yapısı, gündelik hayatın ritmi ve kent sakinlerinin zaman-mekân algısı üzerindeki etkileri tartışılacaktır. 'Modernizasyonun katalizatörü' olarak adlandırılan elektrik salt teknolojik bir kalkınma aracı olmanın ötesinde, dönemin iktidar kadrolarının politik söyleminin vücut bulduğu bir araç olmuştur. Isınma ve aydınlatma için kullanılan havagazından çok daha yaygın bir kullanım alanına sahip olan elektriğin İstanbul'a gelişi bir takım tartışmaları da beraberinde getirmiştir. Havagazı ve elektriğin üretimi, dağıtımı ve tüketimine dair gerçekleşen bu tartışmalar ekseninde, bu altyapı teknolojilerle kent bileşenlerinin karşılaşma anlarına değinilecektir. Osmanlı ve Cumhuriyet Arşivleri evrakı, gazete haberleri ve bu dönemi konu alan hatırat sunumun temel kaynaklarını oluşturmaktadır." 

Seminer, 22 Kasım 2017 Çarşamba günü saat 11:00'de MSGSÜ Fındıklı Kampüsü, Video Konferans Salonu'nda izlenebilir.

Ayrıntılı bilgi için tıklayın.

* * *

Nurçin İleri hakkında:
2004 yılında Boğaziçi Üniversitesi, Batı Dilleri ve Edebiyatı Bölümü lisans programından, 2006’da Atatürk Enstitüsü yüksek lisans programından mezun olan Nurçin İleri, 2015 yılında Binghamton Üniversitesi Tarih Bölümü’nde geç dönem Osmanlı İstanbul’unda gece, sokaklar, sokakların aydınlatılması ve suç konulu doktora çalışmasını tamamladı. Kent, teknoloji ve duyguların tarihi alanlarında çalışmalarına devam ediyor. Boğaziçi Üniversitesi Arşiv ve Dokümantasyon Merkezi’nde koordinatör yardımcısı olan İleri, üniversiteye bağışlanmış özel koleksiyonlar üzerine arşiv çalışmaları yürütmekte. Aynı zamanda Teknoloji Tarihi Derneği (Society for History of Technology) 2017-2018 Türkiye temsilcisi.


Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :

Bölüm Sponsorları
BAŞLANGIÇ
22.11.2017
YER
MSGSÜ Fındıklı Kampüsü, Video Konferans Salonu
DÜZENLEYEN

MSGSÜ Mimarlık Fakültesi, Şehir ve Bölge Planlama Bölümü

İLETİŞİM

A: Meclis-i Mebusan Caddesi No: 24 Fındıklı, İstanbul
T: (212) 252 16 00