Mimarizm
Mimarizm
Etkinlikler
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Yarışmalar
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Mimarizm

Geleceğin Tasarımcısı Dan Roosegaarde Türkiye’de!

mimarizm.com / 16 Eylül 2018
Hollanda merkezli tasarım laboratuvarı Studio Roosegaarde'ın kurucu ortağı Dan Roosegaarde, IstanbulLight Aydınlatma Tasarımı Zirvesi’nin konuğu olarak 21 Eylül'de “Geleceğin Peyzajları” konulu bir konferans verecek.

Forbes, Wire ve Good 100 tarafından "yaratıcı değişim öncüsü" seçilen, Londra Tasarım İnovasyon Madalyası ve Yılın Aydınlatma Tasarımcısı da dahil olmak üzere 20’den fazla uluslararası ödülün sahibi tasarımcı, sanatçı ve fütürist Dan Roosegaarde, IstanbulLight Aydınlatma Tasarımı Zirvesi kapsamında ilk defa Türkiye’ye geliyor.

Güzel sanatlar ve mimarlık eğitimi alan Roosegaarde, çocukluğundan beri doğaya ve teknolojiye beslediği hayranlığı, kendisini büyüleyen ateş böcekleri ve karanlıkta parlayan deniz canlılarından aldığı ilhamı, mühendis ve tasarımcılardan oluşan ekibiyle birlikte geleceğin dünyası için inovatif tasarımlara dönüştürüyor.

Kurduğu stüdyoda yaşanabilir, temiz ve güzel bir gelecek için inovatif projelere imza atan Dan Roosegaarde, Dream Factory (Hayal Fabrikası) adını verdiği merkezde insan, mekân ve teknolojiyi gündelik hayatı iyileştirmek ve ilham vermek için buluşturuyor. Hollanda dilinde hem güzel hem temiz anlamına gelen “Schoonheid” kavramını tasarım pratiğinin mottosu olarak benimseyen Roosegaarde, “Hayal Fabrikası”nda; temiz enerji, temiz hava ve temiz su kavramlarını yaşamın merkezine yerleştiren tasarımların prototiplerini üretiyor.

Rotterdam, Pekin, Paris ve Stockholm gibi dünyanın önemli şehirlerinde kamusal alan çalışmaları hayata geçiren Rooseegarde’ın işleri Amsterdam - Rijksmuseum ve Stedelik Museum’da, Londra - Tate, Victoria&Albert ve Design Museum'da, Tokyo - Mori Sanat Müzesi'nde, Paris - Musée des Arts Décoratifs'te ve Google Zeitgeist’ta sergilendi.

Roosegaarde’ın uluslararası arenada başarı kazanmış işlerinin başında şunlar yer alıyor:

Gündüz kendini şarj eden ve gece kendi kendine aydınlanan “Akıllı Otoban” 

Dünyanın en büyük hava temizleyicisi olan ve kirli havayı mücevhere dönüştüren “Dumansız Proje”

Suyun gücünü gösteren sanal sel tasarımı “Waterlicht”

Araba farlarını binalardan yansıtarak gerçekleştirdiği sıfır enerji tüketen sokak aydınlatması konsepti "Gate of Light"

Gündüz depolanan ışığın gece kullanılması ilkesiyle yaratılan bisiklet yolu "Van Gogh Path"


Dan Roosegaarde'ın "Geleceğin Peyzajları" başlıklı konferansı, İstanbulLight Aydınlatma Tasarımı Zirvesi kapsamında 21 Eylül Cuma günü saat 13:00'te İstanbul Fuar Merkezi'nde izlenebilir.

Kayıt için tıklayın. 


Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :

Bölüm Sponsorları
BAŞLANGIÇ
21.09.2018
YER
İstanbul Fuar Merkezi, Bakırköy
İLETİŞİM

A: İstanbul Fuar Merkezi, Yeşilköy Mah. Atatürk Cad. No: 5/5, Bakırköy, İstanbul