Mimarizm
Mimarizm
Etkinlikler
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Yarışmalar
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Mimarizm

EKODesign 2010'da Dünyaca Ünlü Uzmanlar Bir Araya Geliyor

mimarizm.com / 09 Mart 2010
EKODesign 2010'da Dünyaca Ünlü Uzmanlar Bir Araya Geliyor

Klaus Bode
Çevre Mühendisi, Londra Merkezli BDSP Çevresel Mühendislik'in Kurucu Ortağı


Klaus Bode bütün çocukluğunu Doğu ve Batı Afrika'da geçirdi. 1987 senesinde İngiltere'deki Bath Üniversitesi'nden mezun oldu. 1987 ve 1995 yılları arasında Roger Preston - Partners (RPP) firmasında çalıştı. 1993'de RP+K Sozietät firmasına Almanya operasyonlarından ve Avrupa pazarındaki gelişiminden sorumlu yönetici olarak atandı. 1995 senesinde sürdürülebilir mühendislik tasarımı alanında uzmanlaşmış Mekanik-Elektrik Mühendisliği Danışmanlığı yapan BDSP firmasının kurdu.

Bütünsel bir tavır içinde sürdürülebilirliğe odaklanması çalışmalarının, yapı ölçeğindeki teknik sürdürülebilir çözümlerden, kentsel planlama ölçeğine kadar geniş bir alana yayılmasını sağladı. Bode bu yaklaşımı ile Avrupa, Güney ve Kuzey Amerika ve Afrika'da uluslararası arenada kabul görmüş, ünlü mimarlarla çalışma fırsatı yakaladı.

Peter Clegg
Mimar, MA(Cantab) MEnvD RIBA, Ortak, Feilden Clegg Bradley

Peter Clegg 1978 yılında kurduğu Feilden Clegg Bradley'de sürdürülebilir tasarım konusunda kilit bir rol üstleniyor. Düşük enerji mimarlığı ve sürdürülebilir tasarım konularında 30 yılı aşkın tecrübesi bulunan Peter Clegg bu alanda eğitim, tasarım ve araştırma konularında aktif olarak rol aldı. Özellikle kamu ve okul yapılarının sürdürülebilir tasarlanması konusunda uzmanlığı bulunan Clegg sürdürülebilir tasarım yaklaşımları konusunda öncü çalışmaları ile tanınıyor. Peter ayrıca kendi ofislerinden çıkan Çevresel El Kitabı'nın (Environmental Handbook) yazarıdır.

Jacques Ferrier
Mimar, Kurucu Ortak, Jacques Ferrier Architectures

Çalışmalarını Paris'te, "sürdürülebilir toplumlar için mimarlık" ilkesi çerçevesinde sürdüren Mimar Jacques, 1990'dan bu yana kendi mimarlık bürosunu yönetiyor.
Ferrier, endüstriyel kurumlarla inovatif araştırma projeleri gerçekleştiriyor. La Defance'daki Hypergreen kulesinin tasarımcısı olan mimar bu tasarımla mimarlığın büyüyen metropoller ve değişen iklim koşulları karşısında takınacağı tavır için geliştirdiği fikir ile birçok yarışmada ödül kazandı. Uzun yıllardır çeşitli üniversitelerde dersler veren Ferrier'in yayınlanmış dört kitabı bulunuyor

Michael U Hensel
Mimar, Yazar, Araştırmacı ve Eğitimci, OCEAN Genel Sekreter, BIONIS'in Yönetim Kurulu Üyesi, AHO Oslo Üniversitesi Tasarım Araştırmaları Profesörü

AHO Oslo Mimarlık Fakültesi'nde tasarımla araştırma profesörü Hensel, aynı zamanda OCEAN'da araştırmacı olarak çalışıyor. Ayrıca doğadan ilham alarak tasarım sorunlarını çözmek ve sürdürülebilir tasarım yapmak için doğadan fikirleri adapte etmeyi ilke edinen BIONIS (Endüstriyel Sürdürülebilirlik için Biomimetic- Doğadan İlham Alan Tasarım Ağı)'in yönetim kurulu üyeliği görevini yürütüyor.
İngiltere'deki Architectural Association Mimarlık Okulunun "Yeni Teknolojiler ve Tasarım" Yüksek Lisans programının eş kurucusu olan Hensel, uzun yıllar programın direktörlüğünü yaptı. Hensel aynı zamanda AD ve JBE (Biyonik Mühendislik Dergisi)'nin danışma kurulu üyeleri arasında yer alıyor.

Katalin Zaim
Jeolojist, Çevre Teknolojisti, Bölge Planlamacısı ve Çevre Ekonomisti


Dr. Katalin Zaim 2005 senesinden beri Türkiye Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı'nda Program Yöneticisi olarak görevini sürdürüyor. Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı'ndaki uzun soluklu kariyerinde araştırmacı, akademisyen ve proje müdürü görevlerinde yer aldı. Aynı zamanda Orta Doğu ile Orta Asya'da kurulmuş olan çevresel ekonomik iletişim ağının kurucusu olan Dr. Katalin Zaim Jeoloji, Çevre Teknolojisi ve Bölge Planlama ve Çevre Ekonomisi dalındaki eğitimlerini Macaristan, İtalya, Amerika Birleşik Devletleri ve Türkiye'de aldı. Jeoloji dalındaki lisans eğitimini Roma Üniversitesi'nde, Çevre Bilimi ve Bölge Planlaması dalındaki yüksek lisansını Washington Devlet Üniversitesi'nde, işletme yüksek lisansını Bilkent Üniversitesi'nde, doktorasını ise Çevre Bilimi ve Teknolojisi üzerine Boğaziçi Üniversitesi'nde tamamladı. Mikrobiyoloji, Doğal Kaynaklar Çevre Ekonomisi, Çevre Hizmetlerinin Ekonomik Değerlendirmesi, Biyo-Çeşitlilik, Hava Kirliliği, Yenilenebilir Enerji ve Yeşil Ekonomi konularında uzmanlaştı. Proje döngü yönetimi, Gelişmiş müzakere eğitimi ve Entegre iklim değişim modellemesi alanlarında kurslara katıltı.

İlker Aydın
Mimar, REDEVCO TÜRKİYE – Ticari Departman Yöneticisi


Mimar Sinan Üniversitesi Mimarlık Fakültesi'nde Mimarlık lisans eğitimini 2000 senesinde tamamladıktan sonra, Yapı Mühendisliği Bölümü'nde Proje Yönetimi üzerine yüksek lisans yaptı. İş hayatına 2000 senesinde İş Bankası ve Koray İnşaat ortaklığı olan İş-Koray Firması'nda mimar olarak başlayan Aydın, 2005-2007 seneleri arasında CarrefourSA'da Proje Geliştirme Yöneticiliği görevini üstlendi. 2007'den itibaren Hollanda kökenli gayrimenkul yatırım ve geliştirme şirketi REDEVCO'nun Türkiye ofisinde çalışan mimar hala firma bünyesinde Ticari Departman Yöneticisi olarak görevini sürdürüyor. Aydın, Çevre Dostu Binalar Derneği Yönetim Kurulu'nda REDEVCO Türkiye'yi temsilen Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev alıyor.

And Akman
İç Mimar, Yapı Biyoloğu, GAIA Mimarlık'ın Kurucusu


1963'de Almanya Baden-Baden'da doğdu. 1986'da Mimar Sinan Üniversitesi, Mimarlık Fakültesi'nden yüksek iç mimar olarak mezun oldu. Aynı üniversitede, bir süresi New York Üniversitesi'nde olmak üzere, doktora çalışması yaptı. Institut für Baubiologie + Ökologie, Neubeuern'den "Yapı Biyoloğu" olarak mezun olduğu Almanya'da, on yedi yıl Lichtblick mimarları ile uluslararası ekolojik mimari proje ve yapı uygulamalarını sürdürdü. 2006 yılında Türkiye'de Gaia mimarlığı kurdu, halen uluslararası mimari proje ile uygulama çalışmalarına ve yapı danışmanlığına devam ediyor.

Selçuk Avcı
Mimar, AVCIARCHITECTS Kurucusu


Mimarlık kariyeri boyunca teori ve pratik arasında denge kurmayı hedefleyen Selçuk Avcı bunun yanısıra eko-duyarlı tasarım çalışmaları üzerinde her zaman etkili oldu. 1961 yılında doğan Avcı, İngiltere Bath Üniversitesi'ni bitirdi. Architectural Association,  Bartlett, Bath University, Delft Üniversitesi ve son olarak da Lubliyana Üniversitesi'nde dersler verdi. Dünyanın ekolojik tasarım konusunda önde gelen 'mimari pratiklerinden Feilden Clegg Design, Energy Conscious Design ve ARUP'da edindiği tecrübenin ardından Londra'da AVCIARCHITECTS'i kuran Selçuk Avcı, İngiltere, İtalya, Slovenya, Macaristan, Gana, Çek Cumhuriyeti, Sırbistan ve Suudi Arabistan'da çeşitli projelere imza attı. AVCIARCHITECTS çalışmalarını Londra, İstanbul ve Lubliyana ofislerinden yürütüyor.
2006 yılında Avcı ayrıca Londra ve İstanbul merkezli sürdürülebilir kentsel simge projeler yaratmayı amaçlayan danışmanlık firması URBANISTA INTERNATIONAL'ı kurdu. 

 Berkay Somalı
Altensis Kurucu Ortağı, Yeşil Bina Danışmanı, LEED AP, BREEAM Denetçisi


Berkay Somalı Boğaziçi Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra, University of Texas at Austin'de proje yönetimi yüksek lisansı yaptı. Daha sonra Amerika'nın en büyük inşaat ve proje yönetim firmalarından biri olan Turner Construction'da çevre dostu yapıların inşaat yönetimi projelerinde çeşitli görevlerde çalıştı. İnşaat yönetimi yaptığı yeşil bina projelerinde gerek tasarımda gerekse de sahada önemli görevler aldı. Turner'daki son yıllarında özellikle yeşil bina projelerindeki elektromekanik sistemlerin teknik değerlendirilmesi ve satın alınmasıyla ilgilendi. Turner'dan ayrıldıktan sonra bir süre fotovoltaik sistem tasarımı ve uygulaması yapan Meridian Energy Systems firmasında operasyonlardan sorumlu genel müdür yardımcılığını üstlendi. 2008'de Türkiye'ye dönüş yapan Somalı bu yıl içinde
halen Türkiye'nin en prestijli kuruluşlarına yeşil bina, kurumsal sürdürülebilirlik stratejileri ve enerji verimliliği konularında danışmanlık hizmetleri sunan Altensis firmasını kurdu.


Erdinç Varlıbaş
Mühendis, VARYAP, CEO


Gayrimenkul, inşaat, bilişim teknolojileri, sağlık, turizm ve sanayi sektörlerinde faaliyet gösteren VARLIBAŞ HOLDİNG A.Ş. bünyesinde bulunan gayrimenkul yatırımları geliştirme, inşaat ve müteahhitlik kuruluşu VARYAP'ın CEO'su Mühendis M. Erdinç Varlıbaş lisans eğitimini Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü'nde tamamladıktan sonra, Londra'da bulunan Regents Business School'da (RBS) Uluslararası İşletme alanında yüksek lisans yaptı. Türkiye Proje Geliştirme Grubu'nun üyesi olarak pek çok inşaat ve taahhüt projesinde görev aldı ve endüstri alanları inşaatlarında deneyim kazandı. Yabancı şirketlerle yapılan inşaat projelerinde elde ettiği deneyim sonucunda 2002 yılında VARYAP İş Geliştirme Müdürlüğü'ne atanan Varlıbaş, 2004 yılında VARYAP CEO'luğuna atandı.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :

Bölüm Sponsorları
BAŞLANGIÇ
14.04.2010 09:30
YER
Yapı-Endüstri Merkezi (YEM), Fulya, İstanbul
DÜZENLEYEN
YEM
Ana Sponsorlar: BASF ve Siemens Ev Aletleri
İnovasyon Sponsoru: VitrA - Artema
Sponsor: Fibrobeton
İLETİŞİM
YEM Etkinlikler Bölümü T: (212) 266 70 70 F: (212) 266 70 10