Cengiz Bektaş'la Kuş Evleri Söyleşisi

mimarizm.com / 27 Eylül 2018
Işık ve Gölge Okuma Evi, 6 Ekim cumartesi günü Kuş Evleri söyleşisi ile usta mimar Cengiz Bektaş'ı ağırlayacak.

Kuş evleri Türklerin çok eski çağlardan gelen bir geleneğidir. Osmanlılar kuş evleri yapmaya düşkündü. Bugün Osmanlı yapılarının birçoğunda kuş evleri bulunmaktadır. 

İnsanoğlunun en güzel tasarımlarından biri olan kuş evleri, “merhamet ve sevgi” gibi yüce duyguları simgelemekle beraber, dönem mimarlığını, o kuş evini yaptıranın zevkini ve inceliğini de yansıtırdı.

©​Caner Cangül / daha fazla görsel Osmanlı’nın Minyatür Kuş Sarayları haberimizde...

Y. Mimar Cengiz Bektaş, bu incelikleri anlatmak üzere 6 Ekim 2018 Cumartesi günü Işık ve Gölge Okuma Evi'ne konuk olacak. Ücretsiz gerçekleşen katılıma açık etkinlik 11:00 - 13:00 saatleri arasında Işık ve Gölge Okuma Evi'nin Kadıköy'deki mekanında izlenebilir.

Cengiz Bektaş hakkında:

Cengiz Bektaş 26 Kasım 1934'te Denizli'de doğdu. Orta öğrenimini İstanbul Erkek Lisesi'nde, yüksek öğrenimini DGSA Süsleme, Mimarlık Bölümleri ile Münih Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi'nde yaptı. 1959 yılında yüksek eğitimini tamamladı.1960'ta Alman şehircilik kurslarına katıldı. Almanya'da serbest mimar olarak çalıştı. Orada girdiği iki yarışmada ödül aldı. ODTÜ'ye öğretim görevlisi olarak çağrılınca, Türkiye'ye döndü. 1962 – 63 öğretim yılında ODTÜ İnşaat İşleri Başkanlığı, Mimarlık işliğini bir yıl yönetti.

1963'te Ankara'da Oral Vural ile birlikte kendi mimarlık işliğini kurdu. 1963–69 yılları arasında yalnızca altı yıl süreyle mimarlık-şehircilik yarışmalarına girdi. 25'in üzerinde ödül kazandı. Cumhuriyet dönemi mimarlık tarihi örnekleri arasında sayılan yapılar gerçekleştirdi. 2 kez Ulusal Mimarlık Ödülü aldı. Akdeniz Üniversitesi (Antalya) Sosyal – Kültürel Özek yapısıyla 2001 yılında Uluslararası Aga Khan Ödülü'nü kazandı.Ankara'daki Türk Dil Kurumu yapısı, mimarlarca Cumhuriyet dönemini simgeleyen yirmi yapıdan biri sayıldı.

Cengiz Bektaş, 2014 yılında Uluslararası Mimar Sinan Ödülü'ne layık görüldü. Ayrıca 2016 yılında, Ulusal Mimarlık Sergisi ve Ödülleri'nde Mimar Sinan Büyük Ödülü'ne layık görüldü.

Cengiz Bektaş 1950'de bir Denizli güncesinde yazdığı köşe yazıları ile yazın yaşamına girdi. 1954'de D.G.S. Akademisi'ndeki, Bedri Rahmi'nin seçici kurulda olduğu şiir yarışmasında birincilik kazandı. 1960 yılında Fazıl Hüsnü Dağlarca, Türkçe Dergisi'nde Bektaş'ın şiirlerini Türkiye'de ilk kez yayımladı.

Şiirleri on altı dile çevrildi. Şiir betikleri ile birlikte mimarlık, kültür konularını işleyen 106 yapıtı vardır. Yurtdışında, yurt içinde sayısız toplantıya katıldı, bildiriler verdi.

Uluslararası PEN Türkiye Bölümü bir dönem 2. Başkanlığı, 6 yıl Türkiye-Yunanistan Dostluk Derneği Başkanlığı, 6 yıl Türkiye Yazarlar Sendikası Başkanlığı yaptı. TYS Onur Kurulu Üyesidir.

İki yıl TMMOB Mimarlar Odası Merkez Yönetim Kurulu Üyesi görevini yürüten Bektaş, Amerika'da, Almanya'da, Makedonya'da konuk öğretim görevliliği yaptı. Bir yıl Eskişehir Anadolu Üniversitesinde, 1,5 yıl Trakya Üniversitesinde Halk Yapı Sanatı dersi, Marmara Üniversitesinde Sanat Felsefesi – Sanat Sosyolojisi dersleri verdi. Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'nde 10 yıl "Estetik" dersi verdi.

1999'dan beri Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Şehircilik Bölümü'nde, lisans üstü öğrencileri için "Kültürün Planlamaya Etkisi„ "Kültürümüzün Oylumları„ dersi verdi.

Cengiz Bektaş yurdumuzun kültür zenginliklerini genç kuşaklara tanıtmak üzere çalışmalarına devam ediyor.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
  • Mehmet Sinan Gür geçen yıl Paylaşım için teşekkürler. Katılımınızı bekliyoruz. Işık ve Gölge Okuma Evi
  • Bengi İdil Acar geçen yıl Merhaba, bu etkinlik için herhangi bir ön kayıt gerekiyor mu? Kontenjan sınırlaması var mıdır?
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :

BAŞLANGIÇ
06.10.2018
BİTİŞ
06.10.2018
YER
Işık ve Gölge Okuma Evi, Kadıköy
İLETİŞİM

A:Hasanpaşa Kurbağalıdere Cad. No 59/4 Kadıköy