“Becoming Kalkan - Kalkan Olmak”

mimarizm.com / 28 Mayıs 2018
Mimar-şehir plancısı Babar Mumtaz, 29 Mayıs'ta Bodrum Mimarlık Kitaplığı’nda “Becoming Kalkan - Kalkan Olmak” başlıklı bir söyleşi gerçekleştirilecek.

1985 yılında Çukurova Kalkınma Projesi’nde görev alan Babar Mumtaz’ın, yaşadığı ve gelişimine tanık olduğu Kalkan hakkında yapacağı “Becoming Kalkan - Kalkan Olmak” başlıklı söyleşi, 29 Mayıs Salı günü saat 18:00'de Bodrum Mimarlık Kitaplığı'nda izlenebilir. Etkinlik tüm katılımlara açıktır. 

Babar Mumtaz kimdir?

Mimarlık eğitimini Türkiye’de Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) ile Londra’da Architectural Association (AA)’da tamamlamasının ardından, konut finansmanı ve kentsel gelişim alanlarında uzmanlaşan Babar Mumtaz, özellikle az gelişmiş ve gelişmekte olan toplumların yaşam koşullarını iyileştirmeye yönelik projelerde 50 yıla ulaşan uluslararası deneyime sahiptir. 1974'te University College London (UCL)’de Development Planning Unit (Kalkınma Planlaması Birimi)’ne katılan Mumtaz, 2005 yılına kadar görev aldığı bu birimin yöneticiliğini de üstlenmiştir. Halen, gelişmekte olan ülkelerin konut ve kentsel gelişim programları ve politikaları alanında etkinlik gösteren Urbanovation kuruluşunu yönetmektedir.

Babar Mumtaz, Asya ve Afrika ülkeleri ile Orta Doğu ve Arap ülkelerine yayılan geniş bir coğrafyada uluslararası ve yerel projeler ile kalkınma programlarında etkinlik göstermektedir. Uganda, Somali, Zaire, Pakistan, Hindistan, Sri Lanka, Bangladeş, Maldivler, Endonezya, Afganistan, Mongolya, Kırgızistan, Irak, Jordan, Lübnan, Mısır, Yemen, Kuveyt, Sudan ve Gana’da toplumsal gelişim projelerinde rol almıştır. Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı, Dünya Sağlık Örgütü, Asya Kalkınma Bankası ve Dünya Bankası projelerinde konut politikaları ve finansmanı, katılımcı planlama, düşük gelirliler için ucuz konut programları alanlarında danışmanlık yapmış olan Mumtaz, 2002-2005 döneminde Aga Khan Ödülleri Yönetim Kurulu’nda da yer almıştır.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :