Mimarizm
Mimarizm
Etkinlikler
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Yarışmalar
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Mimarizm

ATÖLYE'den Uluslararası Rezidans Programı

mimarizm.com / 15 Mart 2018
ATÖLYE ve FabLab Lisboa ortaklığında düzenlenen "Designer-in-Residence" misafir tasarımcı programı için başvurular açıldı. Son başvuru tarihi, 13 Nisan 2018.

ATÖLYE tarafından, tasarımcıların fikirlerini gerçeğe dönüştürmek ve tasarım/üretim süreçlerinde ihtiyaç duydukları kaynakları sağlamak amacıyla hazırlanan Designer-in-Residence programı, ikinci edisyonu için bir açık çağrı yapıyor.

Seçilecek tasarımcı, ATÖLYE’nin disiplinlerötesi ve inovatif çatısı altında yer alan ve MIT Fab Lab ağı üyesi olan Prototipleme Lab’de iki ay süreyle çalışacak. Tasarımcılara, projelerini geliştirmeleri için Prototipleme Lab’e ve ekipmanlara erişim, mentorluk ve iletişim desteği veriliyor. Ayrıca, tasarımcı bu iki aylık süreç boyunca ATÖLYE’nin multidisipliner komünitesinin bir üyesi olma şansı elde edecek.

Her program için farklı bir odak malzemenin seçildiği programda, tasarımcıların bu malzemeyi kullanarak proje geliştirmeleri ve tasarım ürünü prototipleri üretmeleri bekleniyor. ATÖLYE, bu program ile yetenekli tasarımcıların farklı malzemeler ile ilgili pratik kazanmalarını ve yaparak öğrenme ile birlikte deneyimlerini geliştirmeyi hedefliyor.

Süngerden mantara, malzeme odaklı bir yolculuk

Aralık 2017 - Ocak 2018 tarihleri arasında gerçekleşen ve odak malzemesi ‘sünger’ olan ilk rezidans programı, İstanbul merkezli tasarımcı Bilge Nur Saltık’ı ağırlamıştı. Nur, iki ay boyunca süngerin alternatif kullanımlarını ve potansiyelini ortaya çıkarmak için çalıştı ve günlük hayatta hiç doğrudan temas içinde olmadığımız bu malzemenin nasıl günlük kullanım nesnelerine entegre edilebileceğini araştırdı. Prototipleme Lab’deki 3 boyutlu yazıcı ve lazer kesim gibi ekipmanlardan yararlanan, ATÖLYE ekibi ve komünitesinden farklı geribildirimler alan Nur, süngerin sabun ve ahşap gibi farklı maddelerle etkileşimi, akustik panel ve koku dispanseri alanlarında nasıl kullanılabileceği üzerine projeler geliştirdi.

Bilge Nur Saltık

Bilge Nur Saltık

Bilge Nur Saltık

Programın Mayıs - Haziran 2018 tarihlerinde gerçekleşecek ikinci edisyonu, ATÖLYE’nin de üyesi olduğu European Creative Hubs Network kapsamında, FabLab Lisboa ortaklığında bir uluslararası rezidans programı şeklinde düzenleniyor. İkinci edisyonun odak malzemesi ise ‘mantar’ olarak belirlendi. Program için Portekiz’den bloklar halinde gelecek mantar malzemesinin sponsorluğunu, mantar ile çalışmak isteyen genç girişimcileri destekleyen Amorim Cork Ventures üstleniyor.

Başvurular 13 Nisan’a kadar devam ediyor

ATÖLYE ve FabLab Lisboa tarafından seçilecek iki tasarımcı, İstanbul ve Lizbon’da aynı anda 2 ay süresince çalışacak. Tasarımcılar, program sonunda prototiplerini ve projelerini ATÖLYE ve FabLab Lisboa’da eş zamanlı yapacakları sergi ve sunum ile kamuyla paylaşacak. Ayrıca bu tasarımlar her iki kurumun iletişim kanallarında yayınlanacak.

Programa başvurmak isteyen tasarımcıların, özgeçmişleri ve portfolyolarını ekleyerek ATÖLYE internet sitesindeki başvuru formunu doldurmaları gerekiyor. Başvurular için son tarih 13 Nisan 2018.

Doğa dostu bir malzeme olan mantar ile çalışmak ve bu benzersiz deneyimin bir parçası olmak isteyen tasarımcılar, bu bağlantıdan programa başvurabilir.


Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :

Bölüm Sponsorları
BAŞLANGIÇ
15.03.2018
BİTİŞ
13.04.2018
YER
ATÖLYE, bomontiada
DÜZENLEYEN

ATÖLYE ve FabLab Lisboa ortaklığında

İLETİŞİM

https://atolye.io/