“Yaz Yaz Yaz’19” Sergisi

mimarizm.com / 09 Ağustos 2019
Pera Müzesi Öğrenme Programları’nın yaz boyunca düzenlediği çocuklara özel atölyelerdeki üretimlerden bir seçkiyi izleyiciye sunan “Yaz Yaz Yaz’19” sergisi, 8 Ağustos’ta ziyarete açıldı. Atölyelere katılan farklı yaş gruplarından çocukların eserlerinin yer aldığı sergi, 22 Eylül tarihine kadar Pera Öğrenme Atölyesi’nde ücretsiz ziyaret edilebilir.

Pera Müzesi Öğrenme Programları’nın, süreli sergiler kapsamında tasarladığı atölyeler, çocukların sergiyi gezerek, görerek, inceleyerek, çeşitli malzemeleri keşfederek, dokunarak ve koklayarak deneyimlemelerine imkan tanırken, sosyalleşmelerine ve yaratıcılıklarını geliştirmelerine de katkı sağlıyor. Yaza özel gerçekleştirilen atölyelerdeki üretimlerden bir seçki sunan geleneksel “Yaz Yaz Yaz” sergi dizisi ise, kendilerini sanatla ifade eden çocukların gizemli ve renkli dünyalarının kapılarını açıyor.

Bu yıl “Mürekkepten: Çin Güncel Sanatından Yorumlamalar” sergisinden ilhamla oluşturulan yaz atölyelerine katılan 4-12 yaş arası 136 çocuğun üretimlerinden bir seçkiyi içeren “Yaz Yaz Yaz’19” sergisi, 8 Ağustos’ta Pera Öğrenme Atölyesi’nde ziyarete açıldı. Sergide, 4-6 yaş grubunun, gündelik hayatta kullanılan malzeme ve oyuncaklara uyguladığı renk ve biçim deneyleri; 7-12 yaş grubunun stop-motion tekniği ile oluşturduğu animasyon filmler ile gölge oyunu tasarımları; 9-12 yaş grubunun illüstrasyon ve öykü kitaplarından örnekler yer alıyor. 

Pera Öğrenme “Yaz Yaz Yaz” sergilerinin kurgularını da genç tasarımcılar üstleniyor. Bu seneki serginin kurgusunu Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde İç Mimarlık eğitimine devam eden Özge Cebeci üstleniyor. Bir çocuk ile bir ejderhanın macerasını üç boyutlu öğelerle bir araya getiren fantastik bir evren kurgusu ile tasarlanan sergi düzeninde, "canlılar", "doğa", "renk" ve "yeryüzü" kavramları vurgulanıyor.

“Yaz Yaz Yaz’19” sergisi 22 Eylül’e kadar devam ederken, bütün üretimlerin yer aldığı dijital sergi ise, Eylül ayında Pera Müzesi web sitesi üzerinden izleyicilerin beğenisine sunulacak.


Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :

BAŞLANGIÇ
08.08.2019
BİTİŞ
22.09.2019
YER
Pera Öğrenme Atölyesi
DÜZENLEYEN

Pera Müzesi

İLETİŞİM

A. Meşrutiyet Caddesi No.65 34430 Tepebaşı - Beyoğlu - İstanbul
T. (0212) 334 99 00
E. info@peramuzesi.org.tr