Mimarizm
Mimarizm
Etkinlikler
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Yarışmalar
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Mimarizm

Yapı Teknolojileri Dersinin "Bekleyenler"i

mimarizm.com / 23 Ocak 2015
"Bekleyenler" Sergisi

TOBB-ETÜ Mimarlık Bölümü "Yapı Teknolojileri 1" dersi final çalışmalarının yer aldığı "Bekleyenler" sergisi, 28 Ocak'ta TSMD Mimarlık Merkezi açılıyor.Soyut düşünmeyi teşvik eden bir ders modülü... 

Fakülteden sergiye ilişkin yapılan açıklamada şu bilgilere yer veriliyor:


"TOBB-ETÜ Mimarlık Bölümünde güz ve kış dönemlerinde açılan "Yapı Teknolojileri - 1 ve 2 dersleri, 1. sınıflar düzeyinde, yapı derslerinin kendini tekrar eden geleneksel biçimlerine alternatif deneysel yaklaşımları içerir. Bu deneysellik, arka planında, büyüklük, beden, teknoloji, teknik, konstrüksiyon, tektonik, biçim, malzeme gibi kavramları ve bunlar üzerinden yapılan tartışmaları barındıran, bir tarafı soyut diğer tarafı somut "yapma" fikri etrafında kişisel keşif ve üretimlere dayanan, ikili yapının oluşturduğu bir bütündür. Bu dersin amacı, her tür ezberlenmiş/tekrar eden hazır bilgi ve detay yerine, öğrencinin soyut düşünmeye ait kavramsal araçlarla ilişkilendirdiği "yapma" fikrinin mimarlık alanındaki içeriğini, konstrüksiyon fikrinin alt bileşenlerini, mekanı oluşturan yapısal unsurların kökenini ve bir şeyi nasıl üretilebileceğine yönelik özgün düşünce ve yapma biçimlerini kavramasıdır. Ayrıca, mimarlıkta konstrüksiyon fikrinin ve buna bağlı detayların, mimarın, özgün üretimler yapılabileceği, kişisel farklılığını ortaya koyulabileceği, tasarıma ait bir alan olduğunun vurgulanmasıdır.

Bu çerçevede yapı teknolojileri dersi, çözüme yönelik hiçbir ön bilginin olmadığı; deneyimlenmemiş bir tasarım problemi karşısında tasarımcının öncelikle problemi ve çözümleri zihinsel olarak tanımlaması/inşa etmesi ve sonrasında bu problemin çözümüne yönelik nesnel üretimleri araması üzerinedir: Kendi "O" harflerinin yapımı, "Gundela" püresi yapımı, "Lindur" örümceği yapımı gibi... Bu türden bir tasarım problemi karşısında, öğrencinin kendi soyut düşünme alanını ve onun kavram ve araçlarını geliştirmesi ve kişisel yapma biçimine ve bunun alt alanlarına yönelik (malzeme, teknik, geliştirilen detaylar) ifadeleri/üretimleri gerçekleştirmesi burada sergilenen 1/1 bedenlere; bunların farklılaşmış malzeme ve yapım tekniklerine bizleri ulaştırmıştır.

Her bir beden, tasarımın sınırsız özgürlükler alanında, tasarımcının seçimleri, yapma yöntemi, biçime ulaşmada uyguladığı detaylandırmalar olarak "konstrüksiyonun" yeni anlamlarını tanımlamaktadır."


"Bekleyenler" sergisi, 28 Ocak - 25 Şubat 2015 tarihleri arasında hafta sonları hariç TSMD Mimarlık Merkezi 'nde görülebilir.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :

Bölüm Sponsorları
BAŞLANGIÇ
28.01.2015
BİTİŞ
25.02.2015
YER
TSMD Mimarlık Merkezi, Ankara
İLETİŞİM
A: Eskişehir Yolu 7. Km No:164 Kentpark AVM Arka Cephesi, Çankaya, Ankara T: (312) 468 66 38; (312) 219 94 08 F: (312) 427 75 20 E: info@tsmd.org.tr