Mimarizm
Mimarizm
Etkinlikler
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Yarışmalar
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Mimarizm

“Uluslararası Sanatçı Filmleri” Sergisi

mimarizm.com / 10 Mart 2017
Farklı coğrafyalardan 7 sanatçı ve sanatçı grubunun “işbirliği” konulu video, animasyon ve kısa filmlerinin yer aldığı “Uluslararası Sanatçı Filmleri” sergisi, 21 Mayıs'a dek İstanbul Modern Kısa Süreli Sergiler Alanı’nda görülebilir. 

Adrian Paci, "Sütun", Sanatçı ve kaufmann repetto, Milano izniyle

İstanbul Modern, dünyanın dört bir yanından sanatçıların video, animasyon ve kısa filmlerini İstanbul’a taşıyan Artists’ Film International 2017 (Uluslararası Sanatçı Filmleri) programına bir sergiyle yer veriyor. Programın 10. yılına özel olarak bu yıl “işbirliği” konusuna odaklanan sergi, 8 Mart – 21 Mayıs 2017 tarihleri arasında İstanbul Modern Kısa Süreli Sergiler Alanı’nda gezilebilir.

Sergide Türkiye’den Cengiz Tekin, Birleşik Krallık’tan Mikhail Karikis, Almanya’dan Dario Azzellini & Oliver Ressler, Hindistan’dan Desire Machine Collective, İtalya’dan Adrian Paci, Kaliforniya, ABD’den Mary Reid Kelley & Patrick Kelley ve Teksas, ABD’den Denise Ferreira Da Silva & Arjuna Neuman’ın çalışmaları yer alıyor.

İstanbul Modern Sergiler ve Programlar Direktörü Çelenk Bafra ve Asistan Küratör Senem R. Kantarcı’nın hazırladığı sergi, farklı türdeki işbirliklerinin sanatsal üretim sürecindeki yansımalarının yanı sıra bir kavram olarak “işbirliği”nin dönüştürücü etkisini ele alıyor.

Bu yılın konuğu Cengiz Tekin
Programa bu yıl İstanbul Modern’in davetiyle Diyarbakır’da yaşayıp çalışan sanatçı Cengiz Tekin katılıyor. Tekin’in “Cennetten Hemen Önce” adlı videosu 2017 yılı içinde İstanbul Modern’in yanı sıra programın uluslararası ortaklarında da gösteriliyor. Sergi kapsamında Cengiz Tekin ile bir söyleşi de düzenlenecek. 

1977 Diyarbakır doğumlu Cengiz Tekin, eğitimini, Çukurova Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü’nde tamamladı. Fotoğraf ve video çalışmalarında genellikle toplumsal yaşamın kök salmış gelenek, aile, inanç gibi unsurlarını ele alan Tekin, özellikle yaşadığı coğrafyanın gündemindeki meselelere eğilir. Belgelemekten ziyade, ironik bir yaklaşımla ele aldığı sıradan görüntüleri, ima edilen rutini aksaklığa uğratan, tekinsiz formlarda sunar. Kusursuz bir kare yerine, tedirgin edici olan görüntüleri seçerek izleyiciyi bir başka açıdan görmeye davet eder. 

Cennetten Hemen Önce, 2015
HD Video, 04’28’’

Cennetten Hemen Önce

Cengiz Tekin’in kişisel yaşamından yola çıkarak bulunduğu coğrafyaya ve daha geniş bir toplumsal alana uzanan çalışmalarından “Cennetten Hemen Önce”, son yıllarda tüm dünyanın şahit olduğu ve ortak gündem haline gelen sığınmacılık tartışmalarına dikkat çeker.

Video, bilinmez bir deniz kıyısında, dalgaların karaya ulaştığı herhangi bir eşikte, dizlerine kadar suda bekleyen birkaç insanın bakışlarını izleyiciyle buluşturur. Ayakları suda, bedenleri karaya dönük, sıkışmış halleriyle sadece karadakine bakarlar. Umut peşinde yahut çaresizlikle çıkılan yollarda verilen yaşam mücadelesi, geride kalanlar ya da yolu tamamlayamayanların hatıralarıyla birlikte yeni bir karanın eşiğinde dururlar. Kabul görmek ya da görmemek, yeni bir yerde yeniden bir yaşam kurmak ve en önemlisi de yeni karanın mevcut yaşayanları tarafından karşılanma süreci ve meydana gelen sorunlar bu bakışlarda saklıdır.

​16 sanat kurumunun ortaklığı
Londra’nın köklü sanat kurumu Whitechapel Gallery öncülüğünde 2008 yılında  başlayan Artists’ Film International farklı coğrafyalardan 16 sanat kurumunun ortaklığıyla devam ediyor. Ortaklar video sanatıyla ilgili bilgi ve araştırmalarını birbirleriyle paylaşıyor ve her yıl belli bir tema çerçevesinde ülkelerinden bir sanatçı ve çalışmasını seçerek programa katılıyor. Böylece oluşan ortak seçki her bir kurum tarafından yürütülen küratöryel çalışma sonucu gösterimler ya da sergilerle izleyiciye sunuluyor. İstanbul Modern, geçmiş yıllarda programa Ali Kazma, İnci Eviner, Ergin Çavuşoğlu, Sefer Memişoğlu, Bengü Karaduman, Burak Delier, Vahap Avşar ve Zeyno Pekünlü’nün videolarıyla katılmıştı. 

Artists’ Film International 2017 Program Ortakları:
Ballroom Marfa, Marfa, Texas, ABD
Belgrad Kültür Merkezi, Belgrad, Sırbistan
CCAA / Güncel Sanat Merkezi, Kabul, Afganistan
Fundacion PRÓA, Buenos Aires, Arjantin
GAMeC / Bergamo Modern ve Çağdaş Sanat Merkezi, Bergamo, İtalya
Hammer Museum, Los Angeles, ABD
Hanoi/DOCLAB, Hanoi, Vietnam
MAAT / Sanat, Mimarlık ve Teknoloji Müzesi, Lizbon, Portekiz
Varşova Modern Sanat Müzesi, Varşova, Polonya
NCCA / Ulusal Güncel Sanatlar Merkezi, Moskova, Rusya
Neuer Berliner Kunstverein Video-Forum, Berlin, Almanya
Para/Site, Hong Kong, Çin
Project 88, Mumbai, Hindistan
Tromsø Kunstforening, Tromsø, Norveç
Whitechapel Gallery, Londra, Birleşik Krallık


2017 PROGRAMI:

Sürüngen YağmuruDENISE FERREIRA DA SILVA & ARJUNA NEUMAN
Sürüngen Yağmuru

2016, 27’
Ballroom Marfa 

Korktuğum YokMIKHAIL KARIKIS
Korktuğum Yok

2016, 10’
Whitechapel Gallery 

İşgal et, Diren, Üret – Officine ZeroDARIO AZZELLINI & OLIVER RESSLER
İşgal et, Diren, Üret – Officine Zero

2015, 33’ 
Neuer Berliner Kunstverein Video-Forum

DESIRE MACHINE COLLECTIVE
Yakarış
 
2015, 14’ 25’’
Project 88

ADRIAN PACI
Sütun

2013, 25'40'' 
Sanatçı ve kaufmann repetto, Milano izniyle
GAMeC / Bergamo Modern ve Çağdaş Sanat Merkezi

SakatatMARY REID KELLEY & PATRICK KELLEY
Sakatat
2016, 12’51’’ 
Sanatçılar ve Susanne Vielmetter Projects, Los Angeles izniyle
Hammer Müzes


Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :

Bölüm Sponsorları
BAŞLANGIÇ
8.3.2017 00:00:0
BİTİŞ
21.5.2017 00:00:
YER
İstanbul Modern, Kısa Süreli Sergiler Alanı
DÜZENLEYEN

İstanbul Modern

İLETİŞİM

A: Meclis-i Mebusan Cad. Liman İşletmeleri Sahası Antrepo No:4 Karaköy, İstanbul 
T: (212) 334 73 00