TEPTA Aydınlatma'dan “Gündüz, Işık, Gece” Sergisi

mimarizm.com / 22 Ağustos 2016
TEPTA Aydınlatma’nın 25. yılı onuruna hazırlanan, küratörlüğünü aydınlatma alanındaki öncü isimlerden Ulrike Brandi’nin üstlendiği sergi, 3 ay boyunca İstanbul Modern'de izleyiciyle buluşacak.

Serginin yapım aşamasından görseller...

Aydınlatmanın sanatsal ve estetik boyutuna duyulan ilgi sonucu 1991 yılında kurulan TEPTA Aydınlatma, 25. yıl kutlamaları çerçevesinde Türkiye'de ilk kez düzenlenecek bir ışık sergisine imza atıyor. 

İstanbul Modern Sanat Müzesi geçici sergi alanında yer alacak “Gündüz, Işık, Gece” başlıklı sergi, 18 Ekim 2016 - 22 Ocak 2017 tarihleri arasında ziyarete açık olacak.

Temsilcisi olduğu tasarım odaklı markalar ile alanında öncü mimar, tasarımcı ve sanatçıları bir araya getiren TEPTA’nın 25. yılı onuruna düzenlenen bu özel serginin küratörlüğünü, Almanya’dan UBL ve Brandi Institute’un kurucu direktörü, ışık tasarımcısı Ulrike Brandi üstlendi. Brandi’nin farklı saatler ve hava şartları altındaki ışıklar ile değişerek bambaşka duygulara bürünen İstanbul’un atmosferinden esinlendiği sergi için davetli katılımcıların “doğal ışık” kavramına yoğunlaşması istendi. Küratörün çağrı metninde yer alan konsept, katılımcıların doğal ışığı yeniden düşünerek yorumlamalarına olanak sağladı.

“Doğanın ışığı günlerimize, gecemize yani tüm hayatımıza öncülük eder. Bizi sağlıklı ve mutlu kılar, çevremizi deneyimlememizi sağlar. Farklı atmosferler algılamamıza sebep olur. O halde tasarladığımız yapay ışık alanlarında neden gün ışığından daha çok şey öğrenmeyelim? Doğal ışığı taklit etmenin değil, ondan ilham almanın peşinde olalım.”

ULRIKE BRANDIUlrike Brandi

Bu sergi, belirtilen kavramsal metin çerçevesinde şekillenen ve TEPTA’nın 25. yılına özel olarak tasarlanarak üretilen aydınlatma odaklı özgün işlerden (çeşitli yerleştirmeler ve ışık nesneleri) oluşuyor.

Eserleri hayata geçiren mimar, tasarımcı ve sanatçılar ile işbirliğinde bulundukları firmalar şöyle sıralanıyor:

- Tasarımlarında başta ipek olmak üzere tekstil malzemesini yenilikçi bir anlayış ve şiirsel bir estetik ile sunan Aqua firması ile mimarlar Melkan Gürsel ve Murat Tabanlıoğlu birlikte çalıştı. 

- Çek topraklarının geleneksel cam işçiliğini çağdaş yorumlarla buluşturarak dünya çapında büyük ün kazanan Lasvit firması ile mimar Emre Arolat işbirliğinde bulundu. 

- Tasarımcı Tanju Özelgin, cam üretiminin sınırlarını zorlayan tasarımı, mimar Önder Kaya ışık kaynağına dikkat çeken nesnesi ve mimar Bilgehan Şenel İstanbul’un kentsel gelişimine ve inşaat yoğunluğuna odaklanan yerleştirmesi ile TEPTA markası için özel işler yarattı.

- Hollanda’dan Brand van Egmond adına mimar William Brand ve Catellani & Smith markası adına İtalyan sanatçı Enzo Catellani ışık nesneleri ve yerleştirmeleri ile sergide yer aldılar.

- Davetli sanatçılardan biri de çalışmalarını Los Angeles’ta sürdüren medya sanatçısı Refik Anadol. Anadol sergide, ışık ile algoritmayı birleştiren yerleştirmesini davetlilere sunacak.

- Sahne tasarımcısı Christine Brandi ise iGuzzini firması ile birlikte bir ışık nesnesine imza attı. 

Hazırlık süreci 10 ay süren sergi, İstanbul Modern Sanat Müzesi’nin mekan desteği ile gerçekleştiriliyor.

“Gündüz, Işık, Gece” sergisi

Sergiye söyleşiler, filmler ve bir de yayın eşlik edecek

Sergi paralelinde, katılımcılarla gerçekleştirilecek bir sohbet programı ve üretim süreçleri başta olmak üzere, aydınlatma konusuna odaklanan filmlerden oluşan bir gösterimi programı hazırlandı. Film programı, 5-6 Kasım 2016 tarihlerinde İstanbul Modern Sinema programı kapsamında izleyicilerle buluşacak. 

TEPTA Aydınlatma 25. yılı onuruna ayrıca, sergi eserlerini de içeren bir kitap hazırlıyor. Grafik tasarımı Yeşim Demir tarafından gerçekleştirilen kitapta, eserlerin tasarım süreçlerinin yanı sıra farklı mimar ve tasarımcıların aydınlatma alanındaki yazılarına yer verilerek bu alanda bir kaynak eser oluşturulması hedeflendi.

Tepta OfisiTEPTA ofisi

Sergi Künyesi

Mekan:
İstanbul Modern Sanat Müzesi, İstanbul

Sergi Tarihleri:
18 Ekim 2016 - 22 Ocak 2017

Sergi Küratörü:
Ulrike Brandi, Almanya

Küratör Asistanı:
Tülay Özmüs / UBL, Almanya

Proje Koordinatörü:
Özlem Yalım / TEPTA Stratejik Marka Direktörü

Katılımcılar:
Melkan Gürsel, Mimar, Tabanlıoğlu Mimarlık
Murat Tabanlıoğlu, Mimar, Tabanlıoğlu Mimarlık
Emre Arolat, Mimar, EAA
Bilgehan Şenel, Mimar
Önder Kaya, Mimar, Öncüoğlu Mimarlık
Tanju Özelgin, Tasarımcı, TO Studio
William Brand, Mimar, Brand van Egmond, Hollanda
Enzo Catellani, Sanatçı, Catellani & Smith, İtalya
Refik Anadol, Medya Sanatçısı, ABD
Christine Brandi, Sahne Tasarımcısı, Avusturya
Aqua Creations, İsrail
Lasvit, Çek Cumhuriyeti
iGuzzini, İtalya
Catellani & Smith, İtalya
Brand van Egmond, Hollanda

Küratör hakkında:
1957 doğumlu Ulrike Brandi, Hamburg’da Dieter Rams gibi öncülerden ders almış bir endüstriyel ürün tasarımcısı. Londra ve Rotterdam kentlerinin aydınlatma master planları, British Museum, Hamburg Filarmoni Orkestrası ve Mercedes-Benz Müzesi gerçekleştirdiği aydınlatma projelerinden birkaçı. Halen kendi şirketinde yöneticilik görevini yürüten ve kurucusu olduğu aydınlatma enstitüsünde dersler veren Brandi, alanında öncü bir figür olarak tanınıyor.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :

BAŞLANGIÇ
18.10.2016
BİTİŞ
22.01.2017
YER
İstanbul Modern Sanat Müzesi
DÜZENLEYEN

TEPTA Aydınlatma

İLETİŞİM

A: Meclis-i Mebusan Cad. Liman İşletmeleri Sahası Antrepo No:4 Karaköy, İstanbul 
T: (212) 334 73 00