Mimarizm
Mimarizm
Etkinlikler
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Yarışmalar
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Mimarizm

Süreyya Atalay'dan Anlar

mimarizm.com / 21 Nisan 2017
Atlas Sanat Galerisi, sezon etkinliklerini mimar Süreyya Atalay'ın "Anlar" isimli sergisiyle sürdürüyor. Her şeyin bir anda olup bitmesini simgeleyen “Anlar”, iç dünyamıza açılan huzura odaklı organik biçimler, filizler, sürgünler ve lavantaların büyüme süreçlerini andıran çağrışımlar olarak ortaya çıkıyor.  

Süreyya Atalay, “Anlar” isimli bu serisinde anlık görüntülerin, jestüel ifadelerini sunumluyor. Sanatın çok şeyi değiştirebilme gücünden hareket eden sanatçı, insanın yapay olarak kendi oluşturduğu bir ortamın içerisinde iç dünyasına daha fazla gömüldüğü durumların anlık etkileşimlerini “parmaklarının” hareketine bırakarak yitip giden anları özellikle bitki motiflerine odaklanarak biçimlendiriyor. Dış dünyadan deneyimlediği bakışları, kağıt üzerine bir rengin tonlarıyla herhangi bir taslağa dayandırmadan içsel bir hareketle ve hızlı bir şekilde sonuçlandıran Atalay, özlediğimiz, aradığımız mutluluk anlarına göndermelerde bulunuyor. 

İstiflenmiş kentlerde manevi huzura davet

Görece en kısa zaman parçasının, her şeyin bir anda olup bitmesini ve akışkanlığı simgeleyen “Anlar”, iç dünyamıza açılan huzura odaklı organik biçimler, filizler, sürgünler ve lavantaların büyüme süreçlerini andıran çağrışımlar olarak ortaya çıkıyor ve belleğe kazınıyor. Geçip giden çevreye ve zamanımıza birer gönderme ve renk yankılarını içeren sergi, biçimsel sorgulamalarda ulaşılan manevi huzur arayışlarının uygulamalarına odaklanıyor. Özellikle bitki imgeleri üzerine yoğunlaşan sanatçı, dram yüklü dünyalarımızı huzura davet edercesine imgesel anlamları lirik etkilerle görselleştiriyor. Kağıt üzerindeki boşluklar sanatçının yaratım deneyimlerinin “az, öz, minimal”e olan yaklaşımını özetler nitelikte.  

"Anlar” serisi kağıt yüzeyinin sınırlarının ötesine taşıp yeni mecralara doğru zihinsel yolculuklara çıkmamızı sağlıyor.  Yaşamın kaynağını, döngüsünü simgeleyen bitkisel formlar, varlık ve yokluk arasında gidip gelen göstergeler olarak uyarılmamızı sağlıyor.  Atalay’ın, istiflenmiş yüreklerimiz, evlerimiz, kentlerimiz için önerdiği olağanüstü boşluklu yankılar, kendi el yazısının içsel çağrışımları olarak bizleri büyülemeye devam ediyor. 

"Anlar" kavram ve söze dayalı olandan uzaklaşıp biçimsele, imgesele ve dünyadaki hızlı döngüye bir anlık bakışı özetliyor. Anlık duygular ile doğadan imgelerin kaligrafik ifadeleri, sanatla manevi huzurun çokça yaşandığı bir dünya özleminin yansıtılmaya çalışıldığı eserler, 19 Nisan – 7 Temmuz 2017 tarihleri arasında Atlas Sanat Galerisi’nde izlenebilir.


Sanatçı hakkında:
Süreyya Atalay, 1987 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü'nden mezun oldu. Resim çalışmalarını sürdürürken çeşitli proje şirketlerinde çalıtı, eğitim ve yayın ortamlarında görev aldı. Halen A Tasarım’da mimari proje, araştırma ve yayın konularında çalışmalarına devam ediyor. 


 
İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :

Bölüm Sponsorları
BAŞLANGIÇ
19.4.2017 00:00:
BİTİŞ
7.7.2017 00:00:0
YER
Atlas Sanat Galerisi, Ankara
DÜZENLEYEN

Atlas Sanat Galerisi

İLETİŞİM

A: Cinnah Cad. No:19/1 Çankaya, Ankara
T: (312) 468 59 04

YEM | Facebook YEM | Twitter YEM | Linkedin