Mimarizm
Mimarizm
Etkinlikler
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Yarışmalar
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Mimarizm

Stüdyo ONB Final Sergisi ve Açık Tartışma

mimarizm.com / 09 Ocak 2019
Sakarya Üniversitesi Mimarlık bölümü öğrencilerinin Eskişehir’in mevcut Eski Otogar Binası alanı için tasarladıkları “ortak yaşam makinesi” projelerinin final sergisi 10 Ocak Perşembe günü Aura İstanbul ev sahipliğinde gerçekleştirilecek.

Sakarya Üniversitesi Mimari Proje V dersi kapsamında 14 hafta boyunca ONB (OikosNomosBios) temasıyla Eskişehir’in Eski Otogar Binası’nın bulunduğu alan ve yakın çevresine odaklanan 38 öğrencinin final çalışmaları Aura İstanbul ev sahipliğinde, herkesin ziyaretine açık bir sergi ve tartışma ortamına dönüşecek. 

Emre Demirtaş, İsmail Kocataş ve Dicle B. Özdemir’in yürütücülüğünü yaptığı ONB stüdyosu, ‘Ortak Yaşam Makinesi Olarak Kent’ yaklaşımıyla öncelikle kentin gündelik hayatını biçimlendiren ‘barınma, çalışma ve sosyal yaşam’ gibi temel kavramlar üzerine yeniden düşünmeyi hedefliyor. Bu doğrultuda, yaklaşık 15 yıldır atıl durumda varlığını sürdüren ve rant değerinin yüksek olması nedeniyle üzerine çeşitli spekülasyonların yapıldığı, dondurulmuş bir bölge olan Eskişehir Eski Otogar Binası ve Yakın Çevresi çalışma alanı olarak belirlenmiş. 

Proje yürütücüleri, “Türkiye’nin en yaşanılabilir kentlerinden biri olan Eskişehir, Cumhuriyet’in inşa sürecinde sanayi üretiminin öncülleri arasında yer edinmiştir. Bununla beraber kentin, 2000’li yıllardan itibaren gelişimini giderek öğrenci ve turizm ekonomisi üzerinden biçimlendirdiği söylenebilir. Tam da bu noktada uzun süredir çeşitli tartışma ve araştırmalara konu olmuş Eski Otogar Binası’nın şehrin kimliği açısından önemli bir katalizör olma potansiyeli barındırdığı düşünülmektedir. Alana yapılması düşünülen otel ve alışveriş merkezi gibi sermaye odaklı proje önerilerini kent ve kullanıcısı açısından tartışmaya açmak bu stüdyonun temel motivasyonlarından birisi oldu,” şeklinde belirtiyor.   

Tarih: 10 Ocak 2019 
Mekan: Aura İstanbul 

Adres: Hasfırın Caddesi, Sinanpaşa İş Merkezi Kat.4, Beşiktaş, İstanbul

Sunum & Kolokyum: 14.oo – 16.oo
Kokteyl & Sergi: 16.oo – 19.oo


Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :

Bölüm Sponsorları
BAŞLANGIÇ
10.01.2019
YER
Aura İstanbul 
DÜZENLEYEN

Sakarya Üniversitesi Mimarlık bölümü

İLETİŞİM

Adres: Hasfırın Caddesi, Sinanpaşa İş Merkezi Kat.4, Beşiktaş, İstanbul