Mimarizm
Mimarizm
Etkinlikler
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Yarışmalar
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Mimarizm

Sinopale 3: “Gizli Anılar, Kayıp İzler”

mimarizm.com / 26 Ağustos 2010
Sinopale 3: “Gizli Anılar, Kayıp İzler”

Uluslararası Sinop Bienali 'Sinopale',  bu yıl üçüncü kez hayata geçiyor. Küratörlüğünü T. Melih Görgün, Beral Madra, Vittorio Urbani, Nike Baetzner, Rana Öztürk, Branko Franceshi, Vaari Claffey ve Hande Sağlam'ın üstlendiği Sinopale 3'ün kavramsal çerçevesi "Gizli Anılar, Kayıp İzler" başlığını taşıyor.

Seçilen tema, bir kentte görünen ve görünmeyenlerin ele alınarak kent belleğinin algılanmasına ve bu yaşama alanına ait bilginin doğru saptanarak gelecek yıllara kalmasına yönelik olarak düşünüldü. Bu kavram, tarihsel bağlamda 'geçiş alanı' olarak saptanmış Sinop coğrafyasında, 'konuşulan' ve 'konuşulmayanlara' dikkat çekmeyi amaçlıyor.

Sinopale 3 ile, kentteki gizli anıların ve kayıp izlerin ele alınması amaçlanıyor. Belirli bir kentin, küreselleşmenin zorlayıcı etkilerine maruz kalmadan önceki bir döneme ait anılarının bilgisi verilen sanatçılar,  kendi anılarını da katarak uzun zaman üstü kapalı kalmış, örtbas edilmiş anımsamaları açığa vurma yollarını araştırıyorlar. Böylelikle proje, bazı gerçekleri ortaya çıkarma ve bu bilgi üzerine Avrupa'nın duygusal belleğini tamamlayarak güçlendirme amacı taşıyor.


Tarihi Sinop Cezaevi

Kentsel kalkınma ve sosyal dönüşümü yerel ve uluslararası kültürel-sanatsal işbirliğiyle harekete geçirmeyi amaçlayan bir sivil toplum projesi olan Sinopale 3, çalıştaylar, sergiler ve performanslarla, sanatçılar, tasarımcılar, kültür yöneticileri, esnaf, yerel yöneticiler, eğitimciler, kent sakinleri ve izleyicilerin entelektüel ve işlevsel düzeyde işbirliği yapacakları bir platform oluşturuyor.

Sinopale'nin bu yılki sergisinde Joel Andrianomearisoa, Maria Ikonomopoulou, Georg Klein, Sıtkı Kösemen, Ronan McCrea, Els vanden Meersch, Anne Metzen, Daniele Pezzi, Masa Projesi, Maria Papadimitriu, Seyit Saatçi, Jelena Vasiljev ve Ludwig Kittinger'in işleri yer alıyor.

Sinopale 3 kapsamında ayrıca Sonja Tanrısever liderliğinde sanat öğretmenlerine yönelik "Gotland Pedagojik Sanat Semineri", çocuklar için sanat atölyeleri, Renan Koen'in "İçimdeki Dev Senfonim II" müzikal terapi atölyesi, daha önce 11. Uluslararası İstanbul Bienali paralel etkinlikleri kapsamında yer alan projelerden Artcitizens' shop "22 Günlük Tasarım Dükkanı", Ziya Azazi'nin dans atölye çalışması ve "Ember" başlıklı performansı, Hülya Karakaş'ın Gerze Şehir Tiyatrosu ile gerçekleştireceği "Kaybolmak… Saklı Yüzler…" tiyatro atölyesi, Karena Johnson'ın Sinop'taki bağımsız tiyatrolarla gerçekleştireceği sahne atölyesi, Hande Sağlam'ın küratörlüğünü yapacağı "Sesin İzi – Engin Aksan Arşiv Sergisi" ile "Sesler" atölyesi, Ayhan ve Bahar Enşici'nin gerçekleştirecekleri "Sinop'ta Unutulan Çocuk Oyunları" atölye çalışması ile Rana Öztürk ve Vaari Claffey'in hazırladığı Türk ve İrlandalı sanatçılardan oluşan "Geçici Olarak Rafa Kaldırıldı" sergisi Dr. Rıza Nur Halk Kütüphanesi'nde yer alacak. (üstte sağda: Pervane Medresesi)

"Kentsel Kalkınma ve Toplumsal Dönüşümün Katalizörü Olarak Kültür-Sanat" başlıklı uluslararası forum da Sinopale 3'ün önemli etkinlikleri arasında sayılabilir.

Etkinlikler programı için tıklayınız.
İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :

Bölüm Sponsorları
BAŞLANGIÇ
14.8.2010 00:00:
BİTİŞ
4.9.2010 00:00:0
YER
Tarihi Sinop Cezaevi, Lonca Kapısı, Dr. Rıza Nur İl Halk Kütüphanesi, Ülgen Kotra Evi, Gerze Şehir Tiyatrosu, Sinop Bilim-Sanat Merkezi
DÜZENLEYEN
Informal Görgün Network, Avrupa Kültür Derneği, Europist