“Rahat Bahçe”

mimarizm.com / 01 Şubat 2017
Hasan Deniz'in "Rahat Bahçe" isimli tek kişilik sergisi 12 Ocak - 18 Şubat 2017 tarihleri arasında Öktem&Aykut'ta izlenebilir.

Hasan Deniz, insanlardan arınmış ve zaman bildirmeleri net olmayan mekanları kaydettiği fotoğraf dizileriyle tanınıyor. Rahat Bahçe sergisinde, hayvanat bahçelerinde çekilmiş fotoğraflara yer veriyor. İnsanların, hayvanlara yaşam alanı olarak inşa ettikleri mimari yapılar Deniz'in sunduğu sahnelerde benzersiz kronotopları temsil ediyor. Deniz; bir yaşam alanı olduğu kadar birer de sahne olarak inşa edilen kafesler, yuvalar, adacıklar ve suni iklim şartlarını birer yalan-alan olarak tanımlayıp, kaydettiği görüntüler üzerinden insana dair biriktirme ve zapt etme dürtülerini ele alıyor. Çoğunlukla kıta Avrupası'nda 20. yüzyıl ortasında bugünkü genel hatlarına kavuşan hayvanat bahçelerinde çekilen fotoğraflar; gerek vurguladığı mimari unsurlar gerekse belgesel fotoğrafçılığına attıkları çalım ile doğa ile insan arasındaki ilişkinin Modernist tezahürlerini ve bu duruma has iktidar-inkar geleneklerinin veçhelerini göz önüne sermiş oluyor.

SANATÇI HAKKINDA

Hasan Deniz, 1972'de, İstanbul'da doğdu. Galatasaray Lisesi'ni bitirdikten sonra Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema ve Televizyon Bölümü'nden mezun oldu. 1996 yılında, öğrenciyken çektiği Cin isimli film ile Adana Film Festivali'nde En İyi Deneysel Kısa Film Ödülü'nü aldı. Lise yıllarında, Cumhuriyet Dergi'de başlayan profesyonel fotoğrafçılık kariyerini devam ettirirken, yurt içi ve yurt dışında çeşitli grup sergilerine katıldı. İlk tek kişilik sergisi Alte Liebe, 2014'te, Milli Reasürans Sanat Galerisi'nde gerçekleşti. Hasan Deniz, İstanbul'da yaşıyor ve çalışıyor.


Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :

BAŞLANGIÇ
12.01.2017
BİTİŞ
18.02.2017
YER
Öktem&Aykut, Galata
DÜZENLEYEN

Öktem&Aykut 

İLETİŞİM

A: Büyük Hendek Cad. Portakal Sok. No:2 Galata, İstanbul