Mimarizm
Mimarizm
Etkinlikler
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Yarışmalar
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Mimarizm

Nevin Aladağ'ın Sergisi ARTER'de "Sahne"leniyor

mimarizm.com / 05 Nisan 2012
Nevin Aladağ'ın Sergisi ARTER'de "Sahne"leniyor

Nevin Aladağ'ın "Sahne" başlıklı sergisi, 6 Nisan'da ARTER'de ziyarete açılıyor. Başak Doğa Temür küratörlüğünde gerçekleşen sergi, sanatsal üretimi destekleme ve sanatçı projelerini hayata geçirme hedefleri doğrultusunda ARTER tarafından gerçekleştirildi.

Nevin Aladağ
, çeşitli renklerde yapay saç kullanarak ürettiği ve her birini farklı bir sahne gibi tasarladığı birimlerle ARTER'in üçüncü katını bir serbest performans alanına dönüştürüyor. Bu birimler, hem sahne perdesi boyutlarına büyütülmüş saç modellerine, hem de saçtan yapılmış perdelere benziyor. Sanatçı, mekânın kendi ölçeğinden yola çıkarak her birini yaklaşık üç metre uzunluğunda ürettiği bu birimlerden dördünü mekândaki sütunların oluşturduğu nişlerin önüne; diğer ikisini ise, sergi mekânının iki ucundaki geniş duvarların üzerine, duvar heykeli gibi yerleştirdi.

Aladağ, bu birimlerin her birine, yapay saç kataloglarındaki numune adlarına benzer isimler verdi: "Sahne I, Camgöbeği", "Sahne II, Siyah ve Beyaz", "Sahne III, Platin Sarısı", "Sahne IV, Kestane ve Bakır Kızılı", "Sahne V, Kızıl" ve "Sahne VI, Koyu Kahve ve Açık Mavi".

Her ne kadar isimler doğrudan cinsiyetle ilgili ipuçları taşımasa da, uzun ve şekil verilmiş saçların ancak bir kadına ait olabileceği yönündeki yaygın varsayım, bu "Sahne"lerin belli yaş ve tarzlarda kadın karakterlermiş gibi algılanmalarına yol açabilir. Malzemesi ve formu aracılığıyla kimliğin cinsiyet boyutuna gönderme yapan bu iş, adıyla da bir performans sahnesini ya da sahneleme eylemini hatırlatıyor.

Nevin Aladağ izleyiciye, cinsiyetin performatif yönleri üzerine düşünebileceği ve isterse sahneye çıkıp performansını gerçekleştirebileceği serbest bir alan açıyor. İzleyici, bu serbest performans alanında isterse izleyen olma konumunu seçebilir ya da bir adım öteye geçip izlenen olmayı tercih edebilir ve kendine yakın bulduğu bir karakter/sahne'nin oyuncusuna dönüşebilir.

Serginin kitabında; küratör Başak Doğa Temür'ün yazısının yanında, sanat tarihçisi ve yazar Gudrun Ankele'nin bu sergi için kaleme aldığı metnine yer veriliyor. Kitapta sergiden yerleştirme fotoğraflarıyla birlikte, Nevin Aladağ'ın "Sahne" öncesinde ürettiği daha küçük boyuttaki "Prova" adlı serisinin fotoğrafları da bulunuyor. Kitap, sergi süresince ARTER'den temin edilebilecek.Sanatsal üretimi destekleme ve sanatçı projelerini hayata geçirme hedefleri doğrultusunda, ARTER tarafından gerçekleştirilen "Sahne" sergisi, Mona Hatoum'un "Hâlâ Buradasın" sergisiyle eşzamanlı olarak,  27 Mayıs Pazar gününe dek ARTER'in üçüncü katında devam edecek.
 


Sanatçı Hakkında
1972 yılında Van'da doğan Nevin Aladağ, 1973 yılında ailesiyle birlikte Almanya'ya göç etti. Münih Güzel Sanatlar Akademisi'nde heykel eğitimi alan Nevin Aladağ, 2002 yılından bu yana Berlin'de yaşıyor. ARTER'de daha önce "Starter" ve "Görünmezlik Taktikleri" sergilerinde işleri gösterilen Nevin Aladağ'ın çalışmaları, performanstan videoya, fotoğraftan heykele ve mekâna özgü yerleştirmelere uzanan geniş bir yelpazeye yayılıyor.

Aladağ'ın işlerinin yer aldığı uluslararası kurumlar arasında, 8. Taipei Bienali, Tayvan (2008), 11. İstanbul Bienali (2009), The Al-Mamal Foundation, Kudüs (2009), OPEN ev+a, Limerick (2009) Biennale Cuveé, Linz (2009) ve (2010); The Hayward Gallery, Londra (2010); XIV Biennale Internazionale di Scultura, Carrara (2010); Riso Museum, Catania ve Palermo (2010); TBA 21, Viyana (2010); Museum of Contemporary Art Tokyo – MOT (2011); MOVE  ve Haus der Kunst Münih (2011) bulunuyor.

2004 yılında George Maciunas Ödülü'nün sahibi olan Aladağ, pek çok misafir sanatçı programına katıldı ve çalışmaları çeşitli uluslararası kurumlar tarafından desteklendi. Sanatçının son 10 yılda ürettiği işleri ele alan Nevin Aladağ 10 Years başlıklı kitap Silke Schreiber Yayınevi tarafından Temmuz 2011'de yayımlandı.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :

Bölüm Sponsorları
BAŞLANGIÇ
6.4.2012 00:00:0
BİTİŞ
27.5.2012 00:00:
YER
ARTER, Beyoğlu, İstanbul
DÜZENLEYEN
ARTER
İLETİŞİM
A: İstiklal Caddesi No: 211, Beyoğlu T: (212) 243 37 67 F: (212) 292 07 90 info@arter.org.tr