Müze İçinde Bir “Müze”

mimarizm.com / 12 Mart 2012
Müze İçinde Bir “Müze”


  Alper İnce, New Art Order, 2012


Proje 4L/Elgiz Çağdaş Sanat Müzesi Fırat Arapoğlu küratörlüğünde Müze İçinde Bir "Müze"
sergisine ev sahipliği yapıyor.

Proje4L/Elgiz Çağdaş Sanat Müzesi, 5 Nisan – 20 Mayıs tarihleri arasında koleksiyon seçkisinde bir yenilik ile sanatseverleri karşılıyor: sürekli sergi ve değişen sergilerin yapılacağı alanda bir bölümleme. 
Sürekli sergi alanında Elgiz Koleksiyonu'nun olmazsa olmazları sergilenirken; geçici sergi alanında yakın dönem alımları sergileniyor.

Eşzamanlı olarak, Fırat Arapoğlu küratörlüğündeki Müze İçinde Bir "Müze" konuk proje sergisi; Ali İbrahim Öcal, Alper İnce, anti-pop, Çağrı Saray, Eda Gecikmez, Elif Öner, Hülya Özdemir, İnsel İnal, Mehmet Çeper, Orhan Cem Çetin, Özlem Şimşek ve Rafet Arslan'ın yaklaşımlarıyla "müze" kavramını sorguluyor. 


 Solda: Orhan Cem Çetin, che_tl.jpeg, 2012
 Sağda: Hülya Özdemir, Resmi Hafıza Kaybı, devam eden proje, 2010 - 2012, detay


Neo-liberal ekonominin ve küreselleşmenin egemen olduğu ve her şeyin hızla değişmekte olduğu bir süreçte, çağdaş sanatta müzelerin, galerilerin, koleksiyonerlerin, sanatçıların artışının yarattığı ivme ile sermayenin ve tüzel kişilerin etkin oldukları bir kültür ve sanat ortamı ile karşı karşıyayız. Bu sürecin küresel ölçekte izdüşümünü yerelleşme, kültür, demokrasi, kamusallık ve toplumsallık kavramlarının sanatın sözlüğüne girmesinde ve içinde bulunduğumuz sürecin tam da bu tarihselliğin çıktılarının görünür olduğu bir zamanda yaşadıklarımızda görmekteyiz. Sahi, nedir bu "müze"?


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :