Mimarizm
Mimarizm
Etkinlikler
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Yarışmalar
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Mimarizm

MSGSÜ-VitrA Seramik Sanat Atölyesi’nin İlk Sergisi: "Temas/Touch"

mimarizm.com / 27 Ağustos 2012
MSGSÜ-VitrA Seramik Sanat Atölyesi’nin İlk Sergisi: "Temas/Touch"

VitrA ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nin (MSGSÜ) işbirliğiyle çalışmalarını sürdüren MSGSÜ-VitrA Seramik Sanat Atölyesi'nin ilk sergisi "Temas/Touch", 29 Ağustos'ta Tophane-i Amire Kültür Merkezi'nde açıldı.

 

13 Eylül'e kadar ziyaret edilebilecek sergide, atölyenin davetlisi olarak Türkiye'ye gelen, MSGSÜ Seramik ve Cam Tasarımı Bölümü öğrencileriyle çalışan sanatçı Ole Lislerud'un son çalışmaları izlenebiliyor. Sergide ayrıca, seramik sanatına yeni yapıtlar kazandırmak amacıyla 1957 yılında Dr. Nejat Eczacıbaşı'nın kurduğu VitrA Seramik Sanat Atölyesi'nin kilometre taşlarını aktaran bir zaman çizelgesi de yer alıyor.

Biri eğitimde diğeri sektörde öncü iki kurumun işbirliği kapsamında, her yıl 2 yabancı ve 2 Türk sanatçı, MSGSÜ-VitrA Seramik Sanat Atölyesi'ne davet edilecek. Programa başvurarak Danışma Kurulu'nca uygun bulunanların atölyeyi kullanmaları da mümkün olacak. Ayrıca, üniversite bünyesinde "MSGSÜ-VitrA Çalıştayları" düzenlenecek.

MSGSÜ-VitrA Seramik Sanat Atölyesi, üniversite öğrencileri ile seramik sanatçılarını bir araya getirerek, sanatsal gelişimlerine katkı sağlamayı ve bakış açılarını genişletmeyi amaçlıyor.


Ole Lislerud ve "Temas"

Norveçli sanatçı eserlerinde, modern topluma ait imgeleri; antik yazıtlar, dini metinler ve tarihi unsurlarla harmanlıyor. Yeniyle eskiyi, zihinsel ve görsel olanı bir arada sunduğu çalışmaları, izleyenleri zamanda çelişkilerle dolu ve kışkırtıcı bir yolculuğa davet ediyor. Kaligrafi, graffiti ve resim sanatının çizgileriyle mimari formlardan beslenen Lislerud, seramik panel ve levhalara resmettiği tasvirlerle, antik ve çağdaş olan arasında köprü kuruyor.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :

Bölüm Sponsorları
BAŞLANGIÇ
29.8.2012 00:00:
BİTİŞ
13.9.2012 00:00:
YER
MSGSÜ Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi, Tek Kubbe Salonu, Beyoğlu, İstanbul
DÜZENLEYEN
MSGSÜ, VitrA Seramik Atölyesi işbirliğinde
İLETİŞİM
A: Boğazkesen Cad. Defterdar Yokuşu No:2 Tophane, Beyoğlu, İstanbul