Mimarizm
Mimarizm
Etkinlikler
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Yarışmalar
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Mimarizm

Modern Türkiye Mimarisi Üzerine Bir Sergi; 'Arketipler'

mimarizm.com / 03 Mart 2016
Melek Aksoy ve Sinan Logie’nin Türkiye coğrafyasında farklı kültür ve zamanlarda inşa edilen mimari örnekleri yan yana getirdiği Arketipler isimli sergileri, 4 Mart 'ta Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Vakfı’nda açılacak.


Geçtiğimiz aylarda Brüksel’de Europalia Festivali kapsamında gösterilen Arketipler, Öktem&Aykut ve UM:AG işbirliği ile gerçekleşecek sergiler dizisinin ilki olacak.

Aksoy ve Logie, Arketipler sergisinde Çatalhöyük, Divriği Ulu Camii, Zinciriye Medresesi, Amcazade Hüseyin Paşa Yalısı gibi farklı dönemleri temsil eden yapılarda tespit ettikleri 11 mimari örneği; Sedad Hakkı Eldem, Turgut Cansever ve Behruz Çinici gibi 20. yüzyıl mimarlarının işlerindeki mimari örnekler ile eşleştiriyorlar.

11 mimari eşleştirme ile toplam 22 heykel/maketin yer aldığı sergi, Anadolu mimari geleneği ve Modern Türkiye mimarisi üzerine arşivsel bir niteliğe sahip. Aynı zamanda serginin dikkat çektiği, kavramsallaştırılan mimari unsurlar, Türkiye güncel sanat ortamında kendine önemli bir yer edinmeye aday. Kubbe, saçak, sıra pencere, havuz, Türk Evi, mahalle gibi 11 mimari unsur üzerinden Türkiye coğrafyasına ait bir mimari okumanın sunulduğu sergi 9 Nisan tarihine kadar izlenebilir.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :

Bölüm Sponsorları
BAŞLANGIÇ
04.03.2016
BİTİŞ
09.04.2016
YER
Ugur Mumcu Araştirmaci Gazetecilik Vakfi
DÜZENLEYEN

Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Vakfı ve Öktem&Aykut işbirliğiyle 

İLETİŞİM

Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Vakfı
Paris Caddesi No:14 Kavaklıdere / Ankara