Mimarizm
Mimarizm
Etkinlikler
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Yarışmalar
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Mimarizm

Mimar Süreyya Atalay'ın "Sözcükler"i

mimarizm.com / 17 Ocak 2017
Atlas Sanat Galerisi sezon etkinliklerini, Süreyya Atalay'ın "Sözcükler" isimli sergisi ile sürdürüyor.

Süreyya Atalay'ın plastik sanatlara ilgisi ve eylemi mimarlık eğitimi öncesine dayanır. Sanat çalışmalarını mimarlık mesleği ile birlikte sürdüren Atalay, "Sözcükler" sergisinde insanı temel alan duygular üzerine yoğunlaşmıştır.

Sergide kullanılan sözcükler sade bir ortamda yaşamın ve varoluşun temsili olarak gündelik yaşantımızın içinden özenle seçilmiştir. Bu görüntüler altında gerçeği yakalayabilecek bir hayal gücüne doğru bizleri sürükler. Sözcüklerdeki anlam derinliği ve gerçeklerle yüzleşme, entelektüel bir süzgeçten geçirmeyi de devreye alır. Sözlü ve yazılı anlatım araçları olan sözcükler, cümlenin anlamsal işleyişine katılan dil öğeleridir. Toplumların dil ve alfabelerine göre vücut bulurlar. Sözcük tek başına olsa bile kuramsal yazılı birime gönderme yapar. Kavram ve tanımına katılan anlamsal özellikler onları bazen eş anlamlılığa, karşıt anlamlılığa götürebilmektedir. Burada anlamsal kesinliği saptamak güçtür çünkü sözcük, birimindeki hiçbir biçimsel ölçüte dayanmaz; bağlam aracılığıyla üretilir ve bağlam aracılığıyla yeni anlamlara bürünür.

Süreyya Atalay, Sözcükler

1960’lı yılların sonunda Joseph Kosuth'un önderliğinde ortaya çıkan "sözcük sanatı”na daha da minimal eklemelerle yol almaya devam eden Atalay, seçtiği sözcüklerle insanları eğitmek yerine kafalarını karıştırıp onları tartışmaya davet etmektedir. Soyut sanatın akıl karıştıran yönelimi, sözcükler üzerinden kavram, kurgu ve yorumlarıyla devam ettirilmektedir. “Sözcükler" resim ve heykelin sınırlarının ötesine taşıp yeni mecralara doğru zihinsel yolculuklara çıkmamızı sağlar. İfade biçimleri varlık ve yokluk arasında nettir, göstergeler olarak uyarılmamızı sağlarlar. 

Seçilen sözcük dizilerinde çağrışımlar, klang çağrışımlar, tekrarlar, teğet konuşmalar, insanı var eden özellikler ve sessiz harflerin seslerini, 18 Ocak - 7 Nisan 2017 tarihleri arasında Atlas Sanat Galerisi’ndeki “Sözcükler" sergisinde izleyebilirsiniz.

Süreyya Atalay hakkında:
1987 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü'nden mezun oldu. Çeşitli mimari proje şirketlerinde çalıştı, mimarlık eğitimi ve yayın ortamlarında görev aldı. Süreyya Atalay, halen A Tasarım Mimarlık şirketinde mimari proje, araştırma ve yayın konularında çalışmalarına devam etmektedir.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :

Bölüm Sponsorları
BAŞLANGIÇ
18.1.2017 00:00:
BİTİŞ
7.4.2017 00:00:0
YER
Atlas Sanat Galerisi, Ankara
DÜZENLEYEN

Atlas Sanat Galerisi

İLETİŞİM

A: Cinnah Cad. No:19/1 Çankaya, Ankara
T: (312) 468 59 04
E: atlassanat@gmail.com