Mimarizm
Mimarizm
Etkinlikler
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Yarışmalar
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Mimarizm

Meray Akmut’tan Resim Sergisi: “Ana Kucağı”

mimarizm.com / 16 Temmuz 2019
Türk Ressam Meray Akmut’un “Ana Kucağı” (Mother Lap, Colo Da Mae) isimli sergisi ile Portekiz’deki Casa Dell’arte Lisbon Sanat Galerisi’nde 25 Temmuz’a kadar Avrupalı sanatseverlerle buluşacak.

Türkiye’de farklı galerilerde sergilediği eserlerle sanatseverlerin beğenisi kazanan Türk ressam Meray Akmut, şimdi de özellikle Latin ve Avrupalı ressamlara şans tanıyan Casa Dell’arte Lisbon Sanat Galerisi’nde “Ana Kucağı” sergisiyle eserlerini Portekizlilerin beğenisine sunuyor. 

Mimari projelerde büyük boy, soyut metal işleriyle mekanla birlikte çalışan sanatçı bu sergisinde ilk kez boyut ve malzemede küçük boy çalışarak seramik ve cam boyama kültürünü geleneksel tavır ile portekizli sanat ve mimarlık çevrelerine tanıtıyor. 

Akmut sergi ile ilgili; “Ana Kucağı herkesin kendinden bir şeyler bulacağı bir hikâye aslında. Koleksiyonu oluştururken çok evrensel bir duyguyu anlatmaya çalıştım. Anne kız ilişkisini gözlemlediğim ve çok içimizi ısıtan bir hikâye olduğu için, tıpkı yurdumuzdaki mücadele ile ışıldamayı seçmiş tüm güçlü kadınların hikâyesi. Ana Kucağı hepimizin yolculuğu aslında. Annem, kız kardeşim ve kızlarım benim ilham perilerim oldular. Anneler, nesilden nesile aktarılan tüm duyguları, davranışları, leziz tarifleri ve el becerilerini kızları için çeyiz gibi gönülden hazırlarlar. Portekiz’de bizim Türkiye’miz gibi. Çini taşları ile bezenmiş ve son dönem göçlere ev sahipliği yapmış, modernleşme gayretine rağmen oldukça geleneksel bir ülke. Bu son sergim önce İstanbul ve Bodrum Casa Dell’arte’deki sergilerin bir uzantısı olarak gezilebilir” diye konuştu.

25 Temmuz 2019 tarihine kadar açık kalacak sergi Türkiye’nin Lizbon Büyük Elçiliği tarafından destekleniyor.

 

*

Meray Akmut hakkında
1968 yılında Ankara’da doğdu. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Tasarım (1990) ve Sanat Tarihi (1992) bölümlerinden mezun oldu. Kendi jenerasyonu içerisinde öncü ressamlardan biri olarak anıldı. 1998 yılından beri çeşitli kişisel ve karma sergilerde yer aldı. İTÜ Sedat Üründül Vakfı’nda öğretim öğrevlisi olarak yer aldı. Özgün figüratif resimleri Türkiye’de ve yurtdışında çeşitli koleksiyonlarda yer almaktadır. DNA konseptli sanat eserlerini sergilemek üzere Moleküler Tıp Kongresine davet edildi ve bu sergisiyle aynı zamanda EKAV’da yer aldı. Deformasyonu özgün dokunuşlarıyla yorumlayan sanatçı video ve heykeli birleştirdiği enstalasyonlarıyla da tanınmaktadır. 2005’ten beri Contemporary Istanbul Sanat Fuarı’nda eserleri yer alan Akmut, çalışmalarına Karaköy’de bulunan stüdyosunda devam etmektedir. Sanatçı Zorlu Raffles, Vodafone Arena ve Yıldırım Holding gibi kurumsal firmalara da sanat danışmanlığı yapmaktadır.


Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :

Bölüm Sponsorları
BİTİŞ
25.07.2019
YER
Casa Dell’arte Lisbon Sanat Galerisi