Mimarizm
Mimarizm
Etkinlikler
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Yarışmalar
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Mimarizm

“Kafka(lar) İstanbul’da / Multiple Kafka in Istanbul”

mimarizm.com / 22 Aralık 2015
Çek Cumhuriyeti’nin tanınmış ressamlarından Jiří Slíva'nın eserleri Schneidertempel Sanat Merkezi'nde İstanbullu sanatseverlerle buluşuyor.

Jiří Slíva sergisi litografi ve gravür olmak üzere iki bölümden oluşuyor. Sanatçı eserlerinde en fazla sevdiği konuları işlemiş; kafeler, caz müziği, aşk ve elbette Franz Kafka.

"Kafka(lar) İstanbul’da" (Multiple Kafka in Istanbul) sergisi ile sanatçı, 20. yüzyılın ünlü modernist yazarı Franz Kafka’nın ölümsüz eseri Metamorfoz’a (Die Verwandlung) da göndermede bulunuyor. 

Çek sanatçı, Schneidertempel Sanat Merkezi'nde düzenlenen sergi ile Türkiye’de ilk defa görücüye çıkıyor. Bu sergi aynı zamanda, Türkiye Çek Cumhuriyeti Büyükelçiliğinin 2016 yılında düzenleyeceği etkinlik serisinin de ilki... 

"Kafka(lar) İstanbul’da" sergisi, 6 - 31 Ocak 2016 tarihleri arasında Schneidertempel  Sanat Merkezi'nde izlenebilir.Sergi açılışı:
6 Ocak 2016, 18:00

Ziyaret saatleri:
Hafta içi 10:30 - 17:00 arası, Pazar günleri 12:00 - 16:00 arası açık. 
Cumartesi günleri kapalı.

* * *

Franz Kafka
, 1883 yılında Prag’da doğdu. Ailesi orta sınıf Aşkenaz Yahudilerindendi. Ailede Almanca’ya benzeyen Yidişçe konuşulurdu. Bazı mektupları dışında Kafka’nın tüm çalışmaları Almanca yazılmıştır. Kafka, hayatta olduğu süre içinde 7 kitap yazmış, ardında birçok yayınlanmayan çalışma ve doküman bırakarak 1924 yılında öldü. 

Jiří Slíva, 1947 yılında Çek Cumhuriyeti’nin dördüncü büyük kenti olan Pilsen’de dünyaya geldi. 1966 yılında Prag‘a taşındı ve halen orada ikamet ediyor. Sanatçı bugüne dek yüzün üzerinde kitap resimlemiş; karikatürleri Die Welt, Die Zeit, Stern, The Wall Street Journal The NY Times gibi gazete ve dergilerde yayınlanmış; Berlin, Paris, Roma, Viyana, Tokyo ve New York gibi kentlerde kişisel sergiler açmıştır. 


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :

Bölüm Sponsorları
BAŞLANGIÇ
06.01.2016
BİTİŞ
31.01.2016
YER
Schneidertempel Sanat Merkezi, Karaköy