İşveren Sergisi Ankara’da

mimarizm.com / 23 Şubat 2018
Türkiye’de mimar ve işveren müzakerelerinin üretimlere etkisini bir dizi nitelikli yapının gelişim süreçleri temelinde inceleyen İşveren Sergisi, SALT Galata’daki sunumunun ardından Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde izleyiciyle buluşuyor.

kaynak: Seyfi Arkan ve Eserleri, 1933-1956

SALT Galata’nın ardından Çankaya Belediyesi iş birliğiyle Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde sunulan İşveren Sergisi, 1930’lardan 2010’lara Ankara, Çanakkale, Denizli, İzmir ve İstanbul’da özel kesim ya da kamu kesiminden sipariş edilmiş olan bir dizi yapı temelinde, mimar ile işveren arasındaki bu kritik ilişkiyi ve iletişimin ürüne nasıl yansıdığını irdeliyor.

ODTÜ Kampüsü, Makbule Atadan Villası, inşası süren Gökçeada Lise Kampüsü, Denizli Basma ve Boya Sanayi Fabrikası (DEBA), Yahşibey Tasarım Çalışmaları yapısı ve SALT Galata ile Çatalca’daki Koray Ariş Villası’nı kapsayan seçki, özgün arşiv belgeleri ve söyleşilerle desteklenen anlatımlarla işverenin yapıdaki belirleyici rolüne odaklanıyor.

Turizmin gelişimi için öncü adımlar atmış olan bürokrat Özer Türk’ün incelemeye açılan kişisel arşiviyle de, işveren rolünün maddi kaynak sağlayıcılığından daha önemli yeniliklere aracılık etme potansiyeli vurgulanıyor.

Özer TürkBurhaniye Kaymakamı Özer Türk Ar-Tur maketiyle, 1970 / Özer Türk Arşivi

Altuğ-Behruz Çinici, Cengiz Bektaş ve Erkal Güngören arşivlerinden seçili belgeler, Kalebodur tarafından desteklenen SALT Araştırma Mimarlık ve Tasarım Arşivi kapsamında izleyiciyle buluşuyor.

Konuşma Programı:

Devletin İşverenliği
10 Mart Cumartesi, 14.00
Çağdaş Sanatlar Merkezi, Yaşar Kemal Konferans Salonu, Ankara

ODTÜ Kampüsü
24 Mart Cumartesi, 14.00
Çağdaş Sanatlar Merkezi, Yaşar Kemal Konferans Salonu

Denizli Basma ve Boya Sanayi Fabrikası (DEBA)Denizli Basma ve Boya Sanayi Fabrikası (DEBA), 1973-74 / SALT Araştırma, Cengiz Bektaş Arşivi

Sergi Künyesi:

Araştırma
Melis Cankara (SALT Araştırma ve Programlar), Meriç Öner (SALT Araştırma ve Programlar), N. Müge Cengizkan, Işıl Uçman Altınışık (Pamukkale Üniversitesi), Murat Burak Altınışık (Pamukkale Üniversitesi), Ali Eray (PAB), Pınar Gökbayrak (PAB), Burçin Yıldırım (PAB), Beril Sarısakal (SALT Araştırma ve Programlar), Ezgi Mutluer (SALT Araştırma ve Programlar)

Katkı
Can Çinici, Esat Sivri, Ediz Türk, Gülizar Özden Türk, Gülden Evirgen, Ersan Türk, Sezen Evirgen Öğücü, Ece Çokar, Emre Senan, Nevzat Sayın, Elâ Güngören, Koray Ariş, Kerem Ariş, Han Tümertekin, Zeynep Tümertekin, ODTÜ Mimarlık Fakültesi

Tasarım
PAB, Emirhan Altuner (SALT Araştırma ve Programlar), Özgür Şahin (SALT Araştırma ve Programlar), Tuğrul Veli Şalcı (SALT Araştırma ve Programlar)


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :