Mimarizm
Mimarizm
Etkinlikler
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Yarışmalar
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Mimarizm

Hierapolis-Kastabala Kenti Çimento'dan Arınsın!

17 Kasım 2008
Hierapolis-Kastabala Kenti Çimento'dan Arınsın! Nazım Hikmet Kültür Merkezi, Karatepe Aslantaş yolu üzerindeki Antik Hierapolis-Kastabala Kenti'ne Çimento Fabrikası kurulmasına karşı verilen mücadeleye öncülük eden Prof. Halet Çambel'i konuk ediyor. Nail Çakırhan 'ın anısına düzenlenecek olan toplantıya Çambel'in yanı sıra Arkeolog Doç. Dr. Murat Akman, Arkeoloji ve Sanat Yayınları Editörü Nezih Başgelen ve İ.Ü. Arkeoloji Bölümü Prehistorya Anabilim Dalı Başkanı/ Türkiye Bilimler Akademisi Konsey Üyesi Prof. Dr. Mehmet Özdoğan da konuşmacı olarak katılacak.

Çambel herkesi kültürel mirası korumaya, bu amaçla yürütülen kampanyaya destek vermeye çağırırken şöyle diyor:

"Bu antik kent, Akdeniz'in Efesi olarak bilinir. Osmaniye ili, Kastabala'ya sahip olduğu için çok şanslı. Bu güzergah üzerinde birbirine çok kısa mesafelerde zaten turizm potansiyeline sahip olan Babaoğlan, Hemite ve Karatepe-Aslantaş Açık Hava Müzesinin bulunması da büyük bir şanstır. Bu bölge tümü ele alınıp bir gezi güzergahı oluşturulabilir, dünyada benzeri olmayan güzellikte kültür-doğa-spor turizmi merkezi yapılabilir. Kastabala Antik Kenti'nde arkeolojik kazı, restorasyon ve düzenleme yapılarak burasının Arkeopark alanı haline getirilmesi gerekir. Amacımız çimento fabrikasının yapılmaması değil, başka uygun bir yere yapılmasıdır. Fabrikanın tarihi ve arkeolojik Kastabala örenyerine dahil olan Kesmeburun Tepesi'ne oturtulması, örenyeri üzerinde yollar yapılması yasalara aykırıdır"

Toroslarda Bir Efsane
Panel kapsamında ayrıca "Toroslarda Bir Efsane; Karatepe Aslantaş" adlı belgesel film de gösterilecek. Aylin Eren'in yönetmenliğini yaptığı film, bulunuşundan, burada Prof. Halet Çambel öncülüğünde gerçekleştirilen Türkiye'nin ilk taş eser restorasyonuna ve Türkiye'nin kendi türündeki ilk açıkhava müzesinin kuruluşuna kadar uzanan süreci; Karatepe Aslantaş için yarım asırı geçen bir sürede gösterilen büyük çabaları, özverileri anlatıyor.

Program:
 
15.30 Toroslarda Bir Efsane; Karatepe Aslantaş
Yıl: 2003 /  Süre: 45 dakika

16.15 Panel ve Dia Gösterimi: Karatepe - Aslantaş ve Kastabala

Detaylı bilgi için lütfen tıklayınız.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :

Bölüm Sponsorları
BAŞLANGIÇ
23.11.2008 15:30
YER
Nazım Hikmet Kültür Merkezi, Kadıköy, İstanbul
İLETİŞİM
T: (216) 414 22 39