Tepebağ Yaz Okulu: “Eski İzlerle Yeni Çizgiler”

mimarizm.com / 19 Temmuz 2019
Seyhan Belediyesi, Çukurova Üniversitesi ve TMMOB Mimarlar Odası Adana Şubesi’nin ortak çalışması ile 30 Ağustos-7 Eylül 2019 tarihleri arasında gerçekleştirilecek Tepebağ Kent Atölyesi Yaz Okulu’na son başvuru tarihi 2 Ağustos 2019.

Tepebağ Kent Atölyesi’nin bir haftalık Yaz Okulu'nda kente dair 3500 yıllık “İzler”in modern “Çizgiler”le yeniden nasıl yorumlanacağı irdelenecektir. “Mimari mirası koruma” adı altında izlenen güncel politikaların ve bakış açılarının, kentin yeniden kullanımına nasıl etki edebileceği tartışılacaktır. Eskinin izini bugünün çizgileri ile sürerken “koruma” kavramına dair kabul gören “yerel” ve “küresel” benzeri tanımların temelini ve kentin bu bağlamlara indirgenmesini de sorgulanacaktır. Tarihi kent merkezini sürekli bir değişim içerisinde olan, çeşitli mekânsal ilişki ağları, üzerinden şekillenen bir mekân olarak belgelemeyi, tartışmayı ve anlamayı hedeflemektedir.

Adana tarihi kent dokusundaki kentsel boşlukların kullanıma kazandırılması, görünür kılınması ve daha yaşanılır hale getirilmesi amacıyla çeşitli illerdeki farklı üniversitelerden mimarlık öğrencilerinin katılımı ile bir yaz okulu gerçekleştirilmesi hedeflenmektedir. Bu hedefle katılımcıların etkinlik ile bölgenin bilinen ve bilinmeyen yönlerini birlikte ve ayrı ayrı keşfetmeleri, keşfettikleri yönleri ise farklı araçlarla görünür kılmaları amaçlanmaktadır.

Tepebağ Bölgesi'nde 30 Ağustos-7 Eylül 2019 tarihleri arasında gerçekleştirilecek Yaz Okulu’na katılmak isteyen öğrenciler 2 Ağustos 2019 tarihine kadar başvuru formunu doldurması gerekmektedir.

Yaz okulu katılımcıları 4 Ağustos 2019 Pazar günü açıklanacaktır. Katılımcı öğrencilerle Adana’da buluşulacak olup konaklama Seyhan Belediyesi ev sahipliğinde gerçekleşecektir.

Katılımın ücretsiz olduğu Yaz Okulu hakkında ayrıntılı bilgi için tıklayın.


Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :