Mimarizm
Mimarizm
Etkinlikler
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Yarışmalar
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Mimarizm

BİLGİDoğada Yaz Okulu

mimarizm.com / 28 Haziran 2018
İstanbul Bilgi Üniversitesi tarafından, 8-23 Temmuz ve 29 Temmuz-13 Ağustos tarihlerinde olmak üzere iki bölümde düzenlenen BİLGİ Doğada Yaz Okulu'nda öğrenciler, kültür, çevre ve kırsal yaşamla tematik bağı olan derslere katılacaklar.

Öğrencilerin kendi yaşam alanları dışında var olan doğal, toplumsal ve kültürel ortamla yoğun bir temas içinde yaşayarak öğrenmesinin amaçlandığı BİLGİDoğada Yaz Okulu, Çanakkale’nin Ayvacık ilçesine bağlı Güzelköy’de bulunan ilkokulda gerçekleştirilecek.

Öğrenciler doğayla iç içe olacakları 15 gün boyunca, kültür, çevre ve kırsal yaşamla tematik bağı olan derslere katılarak, köy halkı ve akademisyenler eşliğinde düzenlenen doğa, tarım ve çeşitli üretim süreçleriyle ilgili atölyelerde yaşayarak öğrenme imkanı bulacaklar. Akademisyenler, konuk konuşmacılar ve köy halkı ile birlikte yapılacak atölye ve etkinliklerden geri kalan zamanlarda ise, Kaz Dağları ve Assos’ta vakit geçirecekler.

Öğrenciler doğal yaşamı deneyimleyecek

İşlenen derslerin teorik boyutunu desteklemek amacıyla BİLGİDoğada Yaz Okulu kapsamında, Kaz Dağları doğa yürüyüşü, zeytin, yoğurt, kompost ve ekmek atölyeleri köy halkı ile birlikte gerçekleştirilecek. Bilginin dört duvara hapsolmak zorunda olmadığı inanışı doğrultusunda öğrenciler, köy sakinlerinin günlük yaşantılarına ve kültürel ritüellerine eşlik etme fırsatı bulacaklar. Böylece, coğrafyayı ve yerli halkı yakından tanıyarak, üzerinde yaşadıkları dünyaya, doğaya dair Güzelköy perspektifinden, farkındalık ve bilinç kazanacaklar.

Doğada uygulamalı dersler

BİLGİDoğada Yaz Okulu’nun birinci dönem dersleri “Toplum ve Ekoloji”, “Toplumsal Gruplar ve Ayrımcılık”, “Sözlü ve Yazılı Kültür”; ikinci dönem dersleri ise “Çevre Çalışmaları”, “Kültür, Mekan ve İnanç” ve “Beden Temsilleri”nden oluşuyor.

İlk dönemde öğrenciler, insanın doğa ile ilişkisinin tarihine ve vardığı noktanın analizine odaklanılacak “Toplum ve Ekoloji” dersini, BİLGİ Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Aydın Uğur’dan alacak. Disiplinlerarası perspektifle ayrımcılık sorununu ele almayı amaçlayan “Toplumsal Gruplar ve Ayrımcılık” dersini ise BİLGİ Sosyoloji Bölüm Başkan Vekili ve Sosyoloji ve Eğitim Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Kenan Çayır verecek. Öğrencilerin, sözlü ve yazılı kültür teorilerini daha iyi kavramalarını amaçlayan “Sözlü ve Yazılı Kültür” başlıklı dersi ise öğretim görevlisi Amed Gökçen verecek.

İkinci dönem kapsamında öğrenciler; Prof. Dr. Aydın Uğur, Yrd. Doç. Dr. Ömer Albayrak ve öğretim görevlisi Kaan Atalay’dan “Çevre Çalışmaları” dersini, öğretim görevlisi Rahmi G. Öğdül’den “Beden Temsilleri” dersini, öğretim görevlisi Amed Gökçen’den ise “Kültür, Mekan ve İnanç” dersini alacaklar.

BİLGİDoğada Yaz Okulu ile ilgili ayrıntılı bilgi için tıklayın. 

 


Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :

Bölüm Sponsorları
BAŞLANGIÇ
08.07.2018
BİTİŞ
13.08.2018
YER
Ayvacık, Çanakkale
DÜZENLEYEN

İstanbul Bilgi Üniversitesi