Sinan Ödüllü Mimarlar Programı 2010 - 2012: "Mehmet Konuralp Mimarlığı"

mimarizm.com / 18 Mart 2011
Sinan Ödüllü Mimarlar Programı 2010 - 2012: "Mehmet Konuralp Mimarlığı" TMMOB Mimarlar Odası tarafından 2008 yılından bu yana, Mimar Sinan anısına ve "Ulusal Mimarlık Sergisi ve Ödülleri" kapsamındaki "Sinan Ödülü" çerçevesinde, tüm meslek hayatı boyunca verdiği eserleri ve mimarlığa geçen hizmetleri nedeniyle bir mimar veya ortak çalışan mimarlar için "Sinan Ödüllü Mimarlar Programı" düzenleniyor. Sinan Ödülü alan değerli mimar/ların üretimlerini derlemek ve mimarlık kamuoyuna sunmak amacıyla gerçekleştirilen bu program, 2010-2012 döneminde 2010 yılı Sinan Ödülü sahibi Mehmet Konuralp için düzenlenecek.

Program, mimarın etkinliğinin ve üretimlerinin değerlendirildiği bir panel, üretimlerinden oluşan bir sergi ve tümünü kapsayan bir kitabın yayımlanmasını kapsayacak.

2008-2010 döneminde Ziya Tanalı için düzenlenen programın 2010-2012 döneminde Mehmet Konuralp için düzenlenmesi kararı hakkında Seçici Kurul, şunları aktarıyor:

"Meslek yaşamının ilk yıllarından başlayarak gerçekleştirdiği nitelikli ve özgün yapıları ile mimarlık ortamımızda haklı ve saygın bir yer edinmesi; özgün yapılarıyla uluslararası mimarlık ortamında ülkemizi temsil etmesi; hemen hemen tüm yapıları geniş ölçüde yayımlanan ve yapıları, mesleki konuşmaları, yazıları ve uygulamalarında aradığı yüksek kaliteden taviz vermeyen kişiliği ile kendisinden sonra gelen kuşaklara örnek olması nedeniyle…"

"Sinan Ödüllü Mimarlar Programı 2010-2012: Mehmet Konuralp Mimarlığı" kapsamında düzenlenecek ilk etkinlik, 2 Nisan 2011 tarihinde MSGSÜ Sedad Hakkı Eldem Oditoryumu'nda gerçekleşecek panel olacak.

Panelin ardından açılacak sergi ise, 2 – 19 Nisan 2011 tarihleri arasında Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Sergi Salonu'nda izleyicisi ile buluşacak. Sergi daha sonra Türkiye kentlerinde belirlenen program dahilinde gezecek.


Panel Programı
2 Nisan 2011 Cumartesi, 14.00 – 18:30

Panel Yürütücüsü: Doğan Tekeli
Uluslararası Bağlamda Mehmet Konuralp | John Winter
Mehmet Konuralp Mimarlığı Üzerine Gözlemler | Doğan Kuban
Türkiye Mimarlığı Bağlamında Konuralp | Afife Batur
Konuralp Mimarlığında Teknoloji Ve Kent | Günkut Akın
Rol Modeli Olarak Mehmet Konuralp | Han Tümertekin
Tasarımdan Söyleme Konuralp Mimarlığı | Elâ Güngören
Konuralp Tanıklığı, Kırk Yıl | Behruz Çinici

Söz Mehmet Konuralp'te…
İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :