Mimarizm
Mimarizm
Etkinlikler
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Yarışmalar
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Mimarizm

İstanbul Bilgi Üniversitesi Mimari Tasarım Yüksek Lisans Programı

mimarizm.com / 12 Ağustos 2015
Bilgi Üniversitesi Mimari Tasarım Yüksek Lisans Programı


Uluslararası standartları gözeten yeni bir model oluşturarak öncü rolü oynamayı ve Türkiye'deki mimarlık eğitimi için çağdaş nirengi noktalarını oluşturmayı hedefleyen Mimari Tasarım Yüksek Lisans Programı'nın son başvuru tarihi, 4 Eylül 2015.


Programın tanıtım sayfasında şu bilgilere yer veriliyor:

Mimarlık camiası  40.000 dolayındaki üyesi ve her yıl mimarlık lisans programlarına kaydolan 2.000'e yakın öğrencisiyle Türkiye'de kayda değer bir nicelik oluşturuyor.

Avrupa Birliği'ne uyum süreci ve GATS (Hizmet Ticareti Genel Anlaşması) çerçevesinde gündeme gelen akreditasyon ve denklik standartları başka konuların yanı sıra eğitim süresini de mesleğin gündemine taşımakta, Türkiye'deki Mimarlık Fakülteleri'nin 4 yıllık eğitim sonunda verdikleri diploma, inşai yetki ve sorumluluk için yeterli görülmemektedir.

Gündemde bulunan yeni meslek yasası uyarınca yetki ve sorumluluk sahibi olabilmek için Yüksek Lisans eğitimi zorunluluğu bulunmaktadır. Öte yandan mevcut Yüksek Lisans programlarının çoğunluğu uzmanlaşmaya ve akademik kariyere yönelik oldukları için, mesleki formasyonu geliştirmeyi ve yetkinleştirmeyi hedefleyen yeni programlara gereksinim duyulmaktadır. İstanbul Bilgi Üniversitesi'nde açılan Mimari Tasarım Yüksek Lisans Programı 'nın hedefi, bu alanda uluslararası standartları gözeten yeni bir model oluşturarak öncü rolü oynamak ve Türkiye'deki mimarlık eğitimi için çağdaş nirengi noktalarını oluşturmaktır.


Programa Başvuru Koşulları ve İstenen Belgeler:
Programa, Lisans diploması veya kopyası (Programı başarıyla tamamlayanlara "Yüksek Mimar" ünvanı verileceğinden, programa "Mimar" ünvanı almış lisans diploması sahipleri başvurabileceklerdir. Sınav tarihinde mezun olmamış ve 2014-2015 öğretim döneminde diploma alabilecek durumda olan öğrencilerin başvuruları kabul edilecektir.)

Lisans Not Dökümü (Transkript)

ALES (GRE/GMAT) Sınavı Belgesi (ALES en az 55 (sayısal) veya GRE en az 610 veya en az GMAT 450)

İngilizce Yeterlilik Belgesi: YDS en az 70, TOEFL IBT en az 75, TOEFL CBT en az 155, TOEFL PBT en az 470, IELTS en az 6 (Yabancı dil belgesi olmayanlardan İstanbul Bilgi Üniversitesi'nin sınavında yeterli olmaları beklenecektir. Programa kabul edilip yabancı dili yeterli olmayanlar için İstanbul Bilgi Üniversitesi'nin Eğitim ve Öğretim Yönetmeliği kapsamında Hazırlık sınıflarının ilgili kurlarından yararlanma imkânı olacaktır. BİLET sınavından en az 70 alınması gerekmektedir.)

Portfolyo: Adaylardan, ilgilerini, becerilerini, eğilimlerini en iyi şekilde temsil edeceğini düşündükleri görsel, işitsel ve yazılı çalışmalarını bir portfolyo formatı içinde hazırlayarak sunmaları beklenmektedir. Portfolyoların A4 veya A3 formatında hazırlanması tavsiye edilmektedir.

Niyet Mektubu: Adayların programa başvuru nedenlerini ve beklentilerini anlatan bir sayfalık bir metin.

Referans Mektubu: Adaylar tercih edecekleri 2 kişiden kapalı zarf içinde getirecekleri, kendileri hakkında kanaat bildiren mektup.

Başvuru Formu: Online başvuru formunun doldurulması gerekmektedir.

Mülakat:  Programa başvuru dahilinde yukarıda listelenen tüm belgelerin teslim edilmesini takiben, öğrencilerin mülakata girmeleri de beklemektedir.

Başvuru Tarihleri:
Programa, 4 Eylül 2015 tarihi mesai bitimine kadar lisans diploması (veya öğrenci belgesi) ve transkript ile başvurulabilmektedir. Başvurular ilk olarak aşağıdaki web adresinden online olarak tamamladıktan ve başvuruda istenen belgelerin çıktılarını (ALES belgesi, İngilizce yeterlilik belgesi, niyet ve referans mektubu, portfolyo.) elden veya kargo ile Mimarlık Fakültesi Dekan Sekreterliği'ne (adresi aşağıda belirtilmiştir.) teslim ederek başvurusunu tamamlayan adaylar, 7-8 Eylül tarihlerinde mülakata çağırılacaktır.

Program Başvuru Son Tarihi: 
4 Eylül 2015

Mülakat Tarihleri:
7 – 8 Eylül 2015

Online başvuru içintıklayınız.

* * *

Bu programları da gözden kaçırmayın!

"Mimarlık Tarihi, Teorisi ve Eleştirisi Yüksek Lisans Programı" duyurusu için tıklayınız.

"Yapım Yönetimi Tezsiz Yüksek Lisans Programı" duyurusu için tıklayınız.
 


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :

Bölüm Sponsorları
BAŞLANGIÇ
1.8.2015 00:00:0
BİTİŞ
4.9.2015 00:00:0
YER
İstanbul Bilgi Üniversitesi Santral Kampusu
İLETİŞİM
A: Mimarlık Fakültesi, Mimari Tasarım Yüksek Lisans Programı, Mimarlık Fakültesi Dekan Sekreterliği Kazandairesi No. 6 Oda No:207, Eyüp İstanbul