Mimarizm
Mimarizm
Etkinlikler
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Yarışmalar
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Mimarizm

Interscalar Systemic Operations Workshop

13 Ekim 2008
Interscalar Systemic Operations Workshop
Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi, Atatürk Havalimanı'na bitişik olan 90 hektarlık kentsel alanını ve özel terapi odasını tasarım fikirlerine ve değişime açıyor. Interscalar Systemic Operations Workshop lisans ve lisansüstü öğrencileri, sahanın yeniden geliştirilmesine ve/veya psikiyatrik iyileşme mekanının yeniden şekillendirilmesine yönelik incelemelere davet ediyor.

Son zamanlarda, panoptik tarzı yerleşimden ve gereğinden fazla büyük ve gözden uzak olan psikiyatrik hastanelerden büyük ölçüde uzaklaşılmasının üzerine mekansal dil, hastanın zihninin ve bedeninin özelleştirilmiş bir şekilde yeniden modellenmesinde bütünleşmiş bir rol oynuyor. Dolayısıyla takımlar halinde çalışacak olan öğrencilerden, geniş kapsamlı ölçeklerde çalışarak, sahanın şimdiki ve gelecekteki potansiyellerini terapi mekanının küçük ölçekli peyzajına indirgemeleri ve böylece bir sistem tasarımı ile çözüm getirmeleri bekleniyor.


Çalışmanın amacı, aynı saha programının sınırları/temaları içerisinde çalışıp, farklı ölçeklerden ve projelerden beslenen, onları besleyen, farklı prototipler ve dijital modeller kullanan, farklı ölçeklerde çalışan projelerden bir bileşim oluşturmak olarak tanımlanıyor.

Kentsel alan ve program, kişisel/ortak, açık/kapalı, güvenli/güvensiz, ani/gelişmekte olan, özel/genel kavramları arasında değişen bir yelpaze sunuyor. Her 15 dakikada bir yukarıdan geçen uçaklar, 30 hekatralık sık çam ağacı ormanı ve bir Bizans arkeolojik sahası, şizofreninin hassaslığı, inişli çıkışlı ruh halleri ve kişilik bozukluklarıyla olması gerekenden daha küçük gözüküyor.

10 günlük workshop, seçilmiş bir mimari ölçek odağında, kentsellikle, materyal sistem tasarımıyla ilgili dijital teknolojileri de kapsayacak şekilde yeni metodolojileri kullanarak çalışmak isteyen tasarım öğrencilerine açık olacak.
 
Sahaya ve programa yönelik bilgiler ve şu ana kadarki veriler belediye, hastane yönetimi ve sağlık bakanlığı tarafından sağlanacak. Öğrencilere, şu anki psikiyatrik tedavi trendleri hakkında profesyoneller tarafından özet bilgi verilecek.

Projeler, atölye çalışmasının sonunda jüri tarafından incelenecek ve basılacak olan bir kitap için seçilecek.

 


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :

Bölüm Sponsorları
BAŞLANGIÇ
14.11.2008
BİTİŞ
24.11.2008
YER
Yapı-Endüstri Merkezi, Fulya, İstanbul
İLETİŞİM
T: (212) 266 70 70 F: (212) 266 70 10