Ziya Tanalı’yı Anma ve Sergi Programı

mimarizm.com / 03 Mayıs 2019
ACE Mimarlık, Başkent Üniversitesi GSTMF Mimarlık Bölümü ile tasarım merkezi-üniversite işbirlikleri kapsamında Mimarlar Derneği 1927'nin desteği ile Ziya Tanalı'yı Anma töreni düzenliyor. Tören 6 Mayıs Pazartesi günü gerçekleştirilecek.

9 Aralık 2018 günü yaşamını yitiren Ziya Tanalı’yı anma ve sergi töreni 6 Mayıs 2019 Pazartesi günü Başkent Üniversitesi GSTMF Avni Akyol Konferans Salonu'nda gerçekleştirilecek. Aile, dost ve öğrencilerinin katılımı ile gerçekleşecek bu buluşmada Başkent Üniversitesi Arşivi'nden 2016-2018 yıllarında verdiği röportaj, konferans ve ders kayıtları gösterimi olacak.

Ayrıca yine aynı gün Ziya Tanalı'nın çalışma ve projelerinden seçkilerle oluşan serginin açılışı yapılacak. Sergi 6-13 Mayıs tarihleri boyunca Başkent Üniversitesi GSTMF C Blok 2. katta ziyaret edilebilir.

Davet metninden:

“Kendisinin tanımıyla “ İflah olmaz bir modernist” Ziya Tanalı, namı diğer ZT'yi geçtiğimiz Aralık ayı kaybettik. Bu kaybın derin üzüntüsü yalnızca mimarlık ortamının “etik duyarlılıklar” a sahip usta bir mimarı kaybetmesinden değil, “sahici tavırları” ve “akılcı içtenlikleri” ile olağanüstü bir insanı, üstelik halen dediklerini tam olarak anlayamamışken, bir daha göremeyecek olmanın burukluğundan kaynaklanıyor.

Bu burukluğu biraz hafifletmek ve ZT'yi anıp onu bi parça daha anlayabilmek -ya da tamamen “sesli düşünceleri” ve “değerli deneyimleri”nde daha da kaybolmak- için alelade olmayan düşüncelerin alçakgönüllü aktarımlarını bu kayıtlardan dinlemek, ZT'yi kaybetmenin hüznünü onun içten kahkahaları ile yaşamak ve onu “zamansız tavsiyeleri”yle beraber bir kez daha anmak için bir arada olacağız”.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :

BAŞLANGIÇ
06.05.2019
YER
Başkent Üniversitesi GSTMF
İLETİŞİM

A. Bağlıca Kampüsü Fatih Sultan Mahallesi Eskişehir Yolu 18.km 06790 Etimesgut / Ankara