Mimarizm
Mimarizm
Etkinlikler
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Yarışmalar
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Mimarizm

NAI Maastricht ve Rotterdam Etkinlikleri

mimarizm.com / 02 Kasım 2007
NAI Maastricht ve Rotterdam Etkinlikleri

Hollanda Mimarlık Merkezi NAI, Kasım ayı'nda çok özel bir sergiye ev sahipliği yapıyor. Ünlü ve tartışmalı 19.yy mimarı Hollandalı Pierre Cuypers'in NAI Rotterdam ve NAI Maastricht'te çift ayaklı olarak düzenlenecek retrospektif sergisi, şimdiye kadar mimar üzerine yapılmış tek karşılaştırmalı sergi olarak, mimarın meslek yaşamının en önemli iki dönemi olarak lanse edilen 1877 ve 1897'ye odaklanıyor.

 

Görevi olan Mimarlık' (Architecture with Mission) isimli serginin ilk ayağı, Cuypers'in Hollanda'nın dağına taşına kilise inşa ettiği ve dönemin en hararetli toplumsal tartışmalarına konu olmuş ‘Centraal Station' ile Amsterdam'da konumlanan 'Rijksmuseum'u projelendirdiği 1877 dönemini ele alıyor. Cuypers'in 1897 dönemine eğilen serginin Maastricht ayağı ise, mimarın pek çok Orta Çağ yapısı ile birlikte Utrecht yakınlarındaki ‘Kasteel de Haar'ın restorasyonunu yürütüşüne ışık tutuyor. Bu dönem, Cuypers'in bir Orta Çağ şatosu olan ‘Kasteel de Haar'ı bir tümsel sanat eserine (Gesamtkunstwerk) dönüştürmek adına yapıyı orjinal haline getirme girişimleriyle anlam kazanıyor. Aynı zamanda, yaptığı onca çizim sayesinde mimarın en detaylı dokümentasyonu olması açısından da önem taşıyor. Sergi 3 Şubat 2008 tarihine kadar NAI Rotterdam Galeri 1 ve NAI Maastricht'de gezilebilir.

 

NAI Rotterdam'ın 15 m2'lik üçüncü galerisinde, bir sanatçı, mimar veya tasarımcının 6 haftalık dönüşümlü kişisel sergileri düzenleniyor. Bu küçük salonda bu ay, fotoğraf sanatçısı Edward Clydesdale Thomson'ın uzam ve uzamda konumlananlar üzerine çalışmaları görülebilir. Merkezin dördüncü galerisinde ise Amsterdam Konut Kooperatifi Ymere tarafından profesyoneller için düzenlenen ‘1:500 Design Heesterveld' isimli mimari proje yarışmasının sonuçları sergileniyor. Kooperatif objektifini, her iki yılda bir Amsterdam'da geliştirmeyi ve/veya dönüştürmeyi planladığı konut bölgesine çeviriyor ve yarışma yolu ile bölgeye ilişkin fikir geliştiriyor. Bu senenin öneri alanı olan Heesterveld için gönderilen projelerden finale kalan altısı 24 Şubat'a kadar NAI Rotterdam'da görülebilir.

 

NAI'nin Kasım ayı içerisinde görülebilecek son süreli sergisini ise, ‘Tangible Traces – Dutch Architecture and Design' adıyla merkez dışında, ‘yerinde' gezilip görülebilecek olan güncel Hollanda tasarımına dair bir seçki turu oluşturuyor. Başlığını merkezin 7.Sao Paulo Bienali için hazırladığı çalışmanın ana temasından alan sergi seçkisi, mimarlık bürosu Onix, iç mekan tasarımcısı Frank Havermans, kumaş tasarımcısı Claudy Jongstra, moda tasarımcısı Alexander van Slobbe ve endüstriyel tasarımcı Hella Jongerius'un çalışmalarını sunuyor. Tüm bunların dışında, merkezin önemli mimarlık, peyzaj mimarlığı, iç mimarlık ve kentsel tasarım arşivinden oluşturulan kalıcı sergisi ‘Living in the Lowlands' de Kasım ayı boyunca ziyaretçilere açık olacak.

 

Hollanda Mimarlık Merkezi'nin düzenlediği Regional Design in Action' adlı kentsel alanların dönüşümü üzerine kafa yoran sempozyumunun son paneli de Kasım ayına rastlıyor. 25 Kasım'daki kapanış konferansını verecek olan Barselona Üniversitesi Profesörü, Barselona Atölye'sinin yönetici - kurucu mimarı Josep Acebillo, 1992 Barselona Olimpiyatları'na eşlik eden başarılı kent planlaması sürecini anlatacak.

 


 
İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :

Bölüm Sponsorları
BAŞLANGIÇ
1.11.2007 00:00:
BİTİŞ
3.2.2008 00:00:0
YER
Rotterdam / Maastricht, Hollanda
DÜZENLEYEN
Nederlands Arkitektuurinstituut (NAI)
İLETİŞİM
Adres: Museumpark 25 3015 CB, Rotterdam, Hollanda Wiebengahal Avenue Ceramique, Maastricht, Hollanda
YEM | Facebook YEM | Twitter YEM | Linkedin