Mimarlıkta Çağdaş Tartışmalar 20

mimarizm.com / 29 Kasım 2019
Juliette Dumas'ın 10 Aralık günü konuk olacağı Mimarlıkta Çağdaş Tartışmalar Seminerleri 20’de, Osmanlı’daki cami, köprü veya çeşmelerin cinsiyetlerinin olup olmadığı konusu tartışmaya açılıyor.

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi (MSGSÜ) Mimarlık Tarihi Yüksek Lisans Programı, Mimarlıkta Çağdaş Tartışmalar dersi kapsamında düzenlenen seminer dizisinin 20. oturumunun konuğu "Looking for Gender in Early Modern Ottoman Architecture" başlıklı konuşmasıyla Juliette Dumas olacak. Sunum 10 Aralık 2019 saat 14:00'da MSGSÜ Mimarlık Fakültesi birinci katta, Fen Bilimleri Enstitüsü Seminer Odası'nda, İngilizce olarak yapılacak.

Pek çok hanım sultan Osmanlı payitahtı ve ötesinde mimari banilik faaliyetinde bulundu. Peki, böyle bir sanatsal üretimi nasıl kavramsallaştırmak gerekir? İşin zor kısmı budur. Bunları cinsiyet sahibi yapılar okumak cazip gelebilir; ancak camiler, köprüler, çeşmeler veya okulların cinsiyeti var mıdır? Banileri kadın olduğu için bu binaların da cinsiyete sahip olduğunu düşünmekte haklı mıyız? Ve eğer öyleyse, bunlara nasıl bakmak gerekir?

 

*

Juliette Dumas Hakkında

Aix-Marseille Üniversitesi, Orta Doğu Araştırmaları Bölümü’nde doçent doktor olarak görev yapmakta; IREMAM’a (Arap ve Müslüman Dünyası Araştırmaları Merkezi) ve IFEA’ya (Fransız Anadolu Araştırmaları Merkezi) bağlı araştırmacı olarak çalışmalarını sürdürmektedir.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :