Mimarizm
Mimarizm
Etkinlikler
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Yarışmalar
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Mimarizm

MEKÂN ile Deneysel Mimari Atölyeleri

mimarizm.com / 06 Aralık 2017
Mekân algısı ve onu oluşturan katmanlara odaklanan "Ritim Mekân" temalı deneysel mimarlık atölyesi, 19-21 Aralık'ta Danshane'de gerçekleşecek.

Davet metni:

Nefes, beden ve hareketin farkındalığında oluşan ritim;
Bu ritmin farklı bedenlerle birlikte uyumlanması;
Ve bu birliktelikten ortaya çıkan kolektif mekan üretimi!
Gözmerkezci bakıştan sıyrılıp tüm duyularla gerçekleşen mimari üretim nasıl yapılır?
Kinestetik algı mekân üretim sürecine nasıl katılır?

Mekân deneyimi ve mekân algısına dair duyarlılığı MEKÂN atölyeleri ile pratiğe taşıyor, beden-mekân ilişkisinin son yüzyılda oluşturduğu temelde "sezgisellik" kavramını inceliyor ve bu temelin üzerine mimari üretim sürecini inceleyen deneysel yaklaşımlar ortaya koyuyoruz.

Ritim MEKÂN'da yoga asanaları ile beden, nefes, hareket farkındalığına odaklanıp, çağdaş dans araştırmalarının yol göstericiliği ile derinleştikten sonra, sürecin dönüştürücü etkisiyle mekansal bir üretim gerçekleştireceğiz.

Kolektif bir üretim ortamı oluşturmayı hedefleyen MEKÂN olarak, farklı disiplinlerden katılımcıları birer araştırmacı olarak bu sürece dahil olmaya çağırıyoruz!

Göçmek(An), Dönüşen Mekân, Ritim Mekân

MEKÂN, mekân algısı ve onu oluşturan katmanlarla ilgilenen dört arkadaşın bu sorulara cevap arayışıyla, plansız programsız, kendiliğinden oluştu.

Yolculuğa Göçmek(An) atölyesi ile bir sene önce Erikli Yaylası'nda, doğayla birlikte zamansızlığın ve ormanın tam ortasında yola çıkıldı ve üç günlük kamp süresince birlikte yaşama deneyimi kolektif bir üretime evrildi.

Dönüşen Mek(An), Göçmek(An) atölyesi, köklenmek ve aidiyet edinmek üzere doğa içinde başlayan sürecin devamı niteliğindedir. Fakat bu kez odağın beden-mekan etkileşiminde kalmasını sağlayan stüdyo ortamına geçilmiştir. Bireyin mekâna dair üreteceği “kesit”, yeryüzünden kopuk, dışsal girdilerden uzak, beden tasvirinin yoga vasıtasıyla yapı-bozuma uğratılmasıyla şekillenmiştir. Her bir sökümün göstergesi hareketin şekillendirdiği mekâna dönüşür. Üretilen mekân, geçmiş veya geleceğe değil “an”a ve bütüne aittir.

Çalışmaların tümünde hareket, bedensel hafıza ve süre olguları bütünsel olarak ele alınır. Böylece bulunulan hacme ve hacim içindeki bedene odaklanan bir mekân üretilir. Topluluk, birbiriyle ve içinde yer aldığı mekanla kurduğu ilişkiden faydalanır, mimarlığın bir araç olarak nasıl yol gösterebileceğini sorgular.

Aralık ayında gerçekleşecek üçüncü atölyede, araştırmanın ilk bölümü tamamlanacak. Ritim Mekân ile önceki atölyelerde olduğu gibi katılımcılar ve yürütücülerden oluşan topluluk (MEKÂN araştırmacıları) bedenleri üzerinden kolektif bir üretim sürecine girecekler.

Ritim Mekân deneysel mimari atölyeleri, 19-21 Aralık 2017 tarihlerinde, saat 16.00 - 20.00 arasında Danshane'de gerçekleşecek.

Kontenjanın sınırlı olduğu etkinliğe kayıt yaptırmak için atölye yürütücüleri Zeynep Burcu Kaya ve İpek Kuran'a e-posta mesaj gönderebilirsiniz. 

Üç günlük atölye ücreti:
180 TL (Öğrenci indirimi ile: 150 TL)


Yürütücüler hakkında:

Zeynep Burcu Kaya / Mimar
2011 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde mimarlık eğitimine başladı. Yeryüzü Derneği’nin ekoköy saman evini hayata geçirdi. Çağdaş yapı teknikleriyle doğal malzemeleri birleştiren tasarımlar ile ilgilenen Kaya şu anda, AURA Istanbul bünyesinde "Beden-Mekân İlişkileri Üzerinden Sezgisel Mimari" konulu araştırma projesi üzerine çalışıyor.

İpek Kuran / Yoga Eğitmeni, Mimar 
2013 yılında İzmir Ekonomi Üniversitesi’nden mezun oldu. UCL Bartlett School of Architecture - Interaktif Tasarım Laboratuvarı’nda başladığı lisansüstü çalışmalarına İstanbul Teknik Üniversitesi Mimari Tasarım YL programında devam ediyor. Çalışmalarının odak noktasını beden-mekân etkileşimi oluşturuyor. İlgi alanları; interaktif tasarım ve giyilebilir teknolojilerin yanısıra; biyomateryaller ve biyomimetik tasarım. Doğaya entegre ve doğayla birlikte büyüyüp gelişen bir mimarlık hayali var ve mimari üretimini hem proje hem akademik anlamda bu anlayışla şekillendirmeye çalışıyor.

Selen Lun
2017'de İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Pantomim Bölümü'nden mezun oldu. Tiyatro ve oyunculuk araştırmaları boyunca çok sayıda atölyeye ve bireysel çalışmaya katıldı; pantomim, fiziksel tiyatro ve modern dansı merkezine alan birçok disiplin ve yolda eğitim aldım, eğitim verdim; yurt içi ve yurt dışı bir çok sanatçıyla çalışma şansım oldu; bunlar içinde Polonya'daki Warszawskie Centrum Pantomimy oyuncuları, Alexandra Kazazou, Oliver Pollack, Jun Takahashi, Lionel Menard, Bartlomiej Ostapczuk, Ng Shui Larry, İlyas Odman, Fatih Gençkal, Unga Klara ekibi gibi sanatçılar bulunmaktadır. Halihazırda kendi oyunlarımı yazıp yönetip oynamaya devam etmekteyim.


Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :

Bölüm Sponsorları
BAŞLANGIÇ
19.12.2017
BİTİŞ
21.12.2017
YER
Danshane, Galata
DÜZENLEYEN

MEKÂN

İLETİŞİM

A: Danshane - Lüleci Hendek Cad. No: 22 Uğur Han Kat:1 Galata, Tophane / İstanbul