Işığın Kırılımı

mimarizm.com / 17 Aralık 2018
Evrenin Titreşen Işıkları paralelinde hazırlanan "Işığın Kırılımı" film gösterimi, 21-22 Aralık günlerinde SALT Beyoğlu Açık Sinema’da başlıyor.

Jennifer Reeves’in Landfill 16 (Çöp Sahası 16) (2011) video işinden bir kare, sanatçının izniyle

"Işığın Kırılımı" gösterim programı sanatçılar Miranda July, Johanna Billing, Jennifer Reeves ve Anna Zett’in video işlerinden oluşuyor. Bireyin idrak sınırlarını zorlamanın ve kendine dair algısını sarsmanın yollarını araştıran sergiye eşlik eden bu işler, öznellik, temsiliyet, benzerlik ve yabancılaşma kavramlarını özgün görsel anlatımlarla irdeliyor.

Miranda July’ın 1998 tarihli The Amateurist (Amatör) işi, karşılıklı izleme ve izlenme eylemleri üzerinden gözetleme ve kimlik konularını sorguluyor. Sanatçı, teknoloji yüzünden çıldırmanın eşiğine gelmiş, sıkıntılı bir kadının üç ayrı ve bir o kadar da tanıdık hâlini alaycı bir üslupla canlandırıyor: muayene olan hasta, genç yıldız ve striptizci, dâhi ve yeteneksiz.

Where She is At (Olduğu Yer-2001), 1934’te Norveç’in başkenti Oslo yakınlarında işlevsel bir yaklaşımla inşa edilmiş ve bir süre sonra bakımsızlığa terk edilmiş bir sosyal tesiste geçiyor. Johanna Billing, yüksek bir tramplenden suya atlamaya tereddüt eden genç bir kadını ve tesiste güneşlenen ziyaretçileri görüntülüyor. Kamera, kadının içsel mücadelesiyle izleyicilerin mekânı kullanma hâlleri arasında mekik dokuyor. 

Jennifer Reeves, 2011 yapımı Landfill 16 (Çöp Sahası 16) ile izleyiciyi, ıskartaya çıkarılmış teknolojik malzeme ve ürün atıklarına karşı doğanın vermek zorunda kaldığı mücadeleyi düşünmeye davet ediyor. Sanatçı, topraktaki enzimlerle etkileşime girmesi için Indiana’daki kendi çöp sahasında bir süre gömülü tuttuğu ve topraktan çıkardıktan sonra elle boyadığı 16mm filmle üretilmiş işiyle geri dönüşüm üzerine soyut nitelikte, rengârenk bir hareketli resim ortaya koyuyor. 

This Unwieldy Object (Bu Hantal Cisim-2014) işinde Anna Zett, nesli tükenmiş hayvanlarla tarihin dehşet dolu bir dönemini yeniden canlandırmaya çalışan bir grup bilim insanı, fosil tüccarı, heykeltıraş ve sinemacıyı takip ediyor. Kuzey Amerika çöllerine doğru çıkılan bir yolculuk, belgeleme, filme alma ve hikâyelemenin etkileşimiyle kolonyal kapitalizmin sonuçlarına dair bir yüzleşmeye dönüşüyor. 

Film Programı

18:00 Miranda July, The Amateurist (Amatör), 1998
İngilizce; Türkçe altyazılı, 14 dakika

18:15 Johanna Billing, Where She is At (Olduğu Yer), 2001
Diyalogsuz, 8 dakika

18:30 Jennifer Reeves, Landfill 16 (Çöp Sahası 16), 2011
Diyalogsuz, 9 dakika

18:45 Anna Zett, This Unwieldy Object (Bu Hantal Cisim), 2014
İngilizce; Türkçe altyazılı, 47 dakika

SALT Beyoğlu Açık Sinema’daki altyazılı gösterimler iki gün boyunca tekrarlı olarak gerçekleştirilecektir. Herkesin katılımına açık ve ücretsiz olan film programı hakkında detaylı için bilgi için tıklayın


Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :

BAŞLANGIÇ
21.12.2018
BİTİŞ
22.12.2018
YER
SALT Beyoğlu, Açık Sinema
DÜZENLEYEN

SALT Beyoğlu

İLETİŞİM

SALT Beyoğlu, Açık Sinema
A: İstiklal Cad. 136 Beyoğlu 34330 İstanbul