Mimarizm
Mimarizm
Etkinlikler
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Yarışmalar
OcakŞubatMartNisan
MayısHaziranTemmuzAğustos
EylülEkimKasımAralık
Mimarizm

Gölgeye Oturmak - Mekânsal Müdahale Atölyeleri

mimarizm.com / 30 Ekim 2018
SALT Beyoğlu’ndaki Açık Sinema’da Gülçin Aksoy’un yürütücülüğünde gerçekleşecek "Gölgeye Oturmak" programı kapsamında, onar kişilik atölyelerde “yeşil alan” fikri ve pratikleri sorgulanacak.

Fotoğraf: Gülçin Aksoy, Haziran 2018

SALT Beyoğlu’nun giriş katında, İstiklal Caddesi’nden kuruma açılan bir arayüz olan Forum’da belirli zamanlarda seçili sanat işleri, küçük çaplı sergiler ve atölyeler yer alıyor. Yapıdaki çok yönlü programları bir arada görme olanağı sağlayan Forum, ayrıca bir toplanma ve dağılma mekânı olarak gün içerisinde çok sayıda kişiyi ağırlıyor. Mekâna dair görsel kayıtlar, bu yönüyle SALT Beyoğlu’nun olduğu kadar içinde bulunduğu çevrenin de hafızasını tutuyor.

Forum’dan farklı olarak genellikle sınırlı sürelerde yoğun şekilde kullanılan Açık Sinema ise, hızlı ve çok çeşitli programlamaya elverişli olmasına karşın zamanın değişimlerinden muaf bir yapıya sahip bulunuyor. Bu mesafeyi kırma fikrinden hareketle 2018 sonbaharında başlatılan program serisiyle Açık Sinema, davetli sanatçıların uzun süre kullanımda kalacak mekânsal müdahaleleriyle yeniden yorumlanacak. 1993’ten bu yana Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Halı Atölyesi’ni yöneten sanatçı ve akademisyen Gülçin Aksoy’un yürütücülüğündeki ilk program Gölgeye Oturmak; 3-4 Kasım, 10-11 Kasım ve 1-2 Aralık tarihlerinde onar kişilik üç ayrı atölye olarak gerçekleştirilecek.

Gölgeye Oturmak programı için öncelikle sanatçının önerisiyle kırmızı renk koltuk kılıflarında değişikliğe gidildi. “Gri alana geçiş” olarak nitelenen bu müdahale neticesinde, “yeşil alan” kavramının irdeleneceği atölyelere zemin oluşturuldu. Şehirlerde gitgide daralan ve çoğunlukla sadece bakılan bir yer olan yeşil alan, aslında kapsamlı bir canlı yaşamını barındırıyor. Bu bağlamda sanatçının atölye kurgusu, katılımcılarla gri koltuk kılıflarını “yolma” ve bu yolla kumaşın alt katmanlarında gizli bir deseni ortaya çıkarırken yeşil alan düşünce ve pratiklerinin değerlendirilmesine dayanıyor. Üç atölye sonunda görünür kılınacak desenin, Açık Sinema’nın günlük kullanım akışında dönüşmeye devam etmesi planlanıyor.

Nasıl katılırım?

Gülçin Aksoy’a Betül Bolat ve Furkan Akhan’ın destek vereceği atölyelere katılım için ad, soyadı ve iletişim bilgileri public.programs@saltonline.org adresine gönderilebilir. Program dili Türkçe’dir.

Katılımcıların atölye başvurularını ilk atölye için 30 Ekim, ikinci atölye için 7 Kasım, üçüncü atölye için ise 28 Kasım’a kadar iletmeleri gerekmektedir.

 

 


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :

Bölüm Sponsorları
BAŞLANGIÇ
03.11.2018
BİTİŞ
02.12.2018
YER
SALT Beyoğlu, Açık Sinema
DÜZENLEYEN

SALT

İLETİŞİM

A: İstiklal Caddesi No:136 Beyoğlu, İstanbul
T: (212) 377 42 00
E: public.programs@saltonline.org