“Elektronik Köprüler” Konuşma ve Performans Serisi

mimarizm.com / 20 Ocak 2020
"Elektronik "Köprüler" etkinlik serisi, 24 Ocak'ta müzikolog Burcu Yaşin ve piyanist Deniz Erden'i konuk edecek. Konuşma ve performanstan oluşan etkinlikte müzisyenler, kaybolan bir Roman mahallesinin seslerini yeniden duyulur kılacak.

Pera Müzesi, sanatın farklı alanlarına odaklanan projelerle ziyaretçilerine çok yönlü bir program sunmaya bu yıl da devam ediyor. İstanbul merkezli müzik kolektifi ÆVOM iş birliğiyle hayata geçirilen “Elektronik Köprüler” konuşma ve performans serisi, elektronik müziğin beslendiği ve etkileşime geçtiği teknoloji, edebiyat, sinema, çevre, psikoloji, sosyoloji, bilgisayar oyunları, politika, kentsel dönüşüm, doğa ve felsefe gibi farklı alanları tartışmaya açıyor.

Kentsel dönüşüm ve hafıza sesleri

Serinin 24 Ocak Cuma günü saat 18.30’da gerçekleşecek dördüncü buluşmasında müzikolog Burcu Yaşin, “Seni Duyabiliyordum, Şimdi İse Duyulamıyorsun: İstanbul’da Bir Kentsel Yenileme Projesi Üzerine” başlıklı çalışmasından yola çıkarak katılımcıları, kentsel dönüşümü ses ekseninde düşünmeye davet ediyor. Burcu Yaşin’in çalışması, İstanbul'un Gaziosmanpaşa ilçesinin Sarıgöl Mahallesi'nde uygulanan kentsel dönüşüm projesinin, mahallenin işitsel peyzajına (soundscape) nasıl etki ettiğini odağına alıyor. Müzikolog konuşmasında, neredeyse 50 yıldır aynı mahallede ikamet eden, özellikle 90'lı yıllarda İstanbul'un eğlence sektöründe önemli rol oynayan Roman topluluklarının ve müzisyenlerin kent hafızasında ve gündelik pratikte nasıl duyulamaz hale geldiklerini katılımcılarla paylaşacak.

Burcu Yaşin’in kentsel yenilemenin işitsel boyutunu inceleyen çalışması, Barry Truax’ın kullandığı "işitsel topluluklar" ve "işitsel iletişim" gibi kavramlardan yararlanarak yenileme projesinin mahalledeki etkilerine dair ses merkezli bir okuma yapıyor. Niteliksel yöntemle gerçekleştirilen araştırmada, alana dair veriler; mahalleli ve mahalleyi duyan dış mahalle sakinleri ile yapılan görüşmeler, gözlemci deneyimleri ve fotoğraf-video arşivlerinin değerlendirilmesi ile oluşturuldu.

Konuşmanın ardından, Deniz Erden’in saat 20.00’de gerçekleştireceği performansta ise dinleyiciler, kentsel dönüşüm sürecindeki bir mahallenin seslerini hayal etmeye davet ediliyor.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :

BAŞLANGIÇ
24.01.2020 18:30
YER
Pera Müzesi
DÜZENLEYEN

Pera Müzesi , ÆVOM iş birliğiyle

İLETİŞİM

A. Meşrutiyet Caddesi No:65 Tepebaşı Beyoğlu

T. 0212 334 99 00